Gündem Haberleri

  DTP'li Tuncel'den cezaevi önünde basın açıklaması

  Ergün AYAZ- Mesut IŞIK/ GEBZE(Kocaeli), (DHA)
  26.10.2008 - 14:43 | Son Güncelleme:

  DTP Milletvekili Sebahat Tuncel, tutukluyken milletvekili seçildiği Gebze Cezaevi önünde basın açıklaması yaparken, cezaevinde PKK'ya üye olmak, yardım ve yataklık yapmak gibi suçlardan tutulan kadın tutuklulara işkence ve kötü muamele yapıldığı iddiasını yineledi.

  Büyük bölümünü kadın ve çocukların oluşturduğu 100 kişilik grup Sabahat Tuncel'i cezaevi önünde karşıladı. Çevik Kuvvet ekiplerinin geniş önlem aldığı cezaevi önünde zaman zaman bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları açıldı, bölücü sloganlar atıldı.

  Sabahat Tuncel, Kürtçe dövizlerin de taşındığı basın açıklamasında cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin yanı sıra kadınlara da kötü muamele ve işkence yapıldığını iddia etti. Daha önce TBMM'de bu konuda soru önergesi verdiklerini söyleyen Tuncel, işkenceyi protesto etmek için buraya geldiklerini söyledi. Sabahat Tuncel, şöyle konuştu:
  “Sadece Gebze Cezaevi'nde değil Bitlis Cezaevi'nde de kadın tutuklulara adi suçluların saldırıları oldu. Soru önergeleri vermemize rağmen hala cevaplandırılmadı. Ceazevlerindeki işkence ve kötü muamele ceazevlerinden sokaklara kadar taşmıştır.”

  Sebahat Tuncel açıklamasında bölücübaşı Abdullah Öcalan'dan da ‘Sayın' diyerek bahsetti. DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, adli tutukluların ellerinde şiş ve bıçaklar bulunduğunu, cezaevinde devlet güvencesinde olması gereken kadın tutuklulara şiddet uyguladıklarını iddia ederken cezaevi yönetiminin de görevden alınması gerektiğini bavundu.

  Yaklaşık 1 saat süren açıklama ardından basın açıklamasına katılanlar kuvvet ekiplerinin gözetiminde ayrıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı