Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'li kadınlar meşalelerle yürüdü

  Gülay ÖZEK-Murat ÇAĞLAR/VAN, (DHA)
  13.08.2009 - 21:13 | Son Güncelleme: 13.08.2009 - 21:13

  Van'da, DTP'li kadınlar Kürt sorununun barışçıl çözümü ve kadınlara yönelik şiddeti kınamak için ellerinde meşalelerle yürüdü.

  DTP Kadın meclis Üyesi Pervin Özgür, önemli bir süreçten geçtiklerini belirterek, “30 yıldır Türkiye'yi gerek siyasi, gerek ekonomik, sosyal ve kültürel olarak gerileten gelişini engelleyen, en temel sorunu olan Kürt sorununun barışçıl diyalog yöntemleriyle çözülmesi kaçınılmazdır. Bu fırsat heba edilmemelidir” dedi.

  DTP İl binası önünde, aralarında DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kadın, ellerinde meşalelerle Cumhuriyet Caddesinden Beşyol mevkiine kadar ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın başkan Apo), ‘Jin jiyan azadi’(Kadın yaşam özgürlük), diye slogan atarak yürüdü. Ellerinde, ‘Cinsel şiddet uygulayan polisler yargılansın’ pankartı bulunan kadınlar, Beşyol mevkiine kadar yürüdü.

  Yürüyüşe katılan kadınlar adına basın açıklamasını okuyan DTP Kadın Meclis üyesi Pervin Özgür, Kürt sorunu çözülmediği takdirde yine gözyaşı, yine katliamlar, inkar ve şiddet politikalarının devreye gireceğini belirterek, şu açıklamada bulundu:
  “Türkiye halklarının daha fazla ölüme, gözyaşına tahammülü kalmamıştır. 15 Ağustos'ta İmralı'da açıklanacak olan çözüme dönük yol haritasına ilişkin onurlu bir hava oluşmuştur. Türkiyeli aydın, sanatçı ve yazarların tüm kamuoyunun merak ve umutla beklediği bu yol haritasının açıklanması sonrası AKP hükümetin de bunu dikkat alan bir çözüm projesini ortaya koyması, bin yıllardır birlikte yaşamış olan Türk ve Kürt halkları kardeşleşmesinin önünü açacak bir yaklaşım olacağı düşüncesindeyiz. Türkiye halklarının yıllardır özlemini duyduğu barış ve demokratik çözümün gelişmesi durumunda ülkemiz büyük bir kalkınmayı yaşayacak, ekonomimizi batıran milyonlarca insanın aç ve işsiz kalmasına yok açan durum ortadan kalkacak, Türkiye halkları hakkettikleri huzur ve refaha kavuşacaklardır.”

  DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan ise tecavüzcü, tacizci polislerin bir an önce yargılanmasını istediklerini belirterek, “Bunu yapanların yargı önüne çıkmasını talep ediyoruz. Ve bunu Van sokaklarında haykırmak istiyoruz. Barış sürecinin en çok tartışıldığı bu ortamda bunu yaşıyor olmamız büyük bir acıdır. Biz hep beraber ‘Barış hemen şimdi’ diyoruz.” diye konuştu. Daha sonra kalabalık sessizce dağıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı