Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'li Irmak hakkında 2 yıla kadar hapis istemi

  A.A
  24.10.2007 - 18:39 | Son Güncelleme: 24.10.2007 - 18:39

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı DTP Genel Başkan Vekili Selma Irmak hakkında, terör örgütü ele başına “sayın” dediği gerekçesiyle suçu ve suçluyu övmek suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Irmak hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

  İddianamede, Irmak'ın bir basın toplantısında terör örgütü ele başına “sayın Öcalan” şeklinde hitap ettiği ifade edilerek “sayın” kelimesinin sözlük anlamının, “saygıdeğer, muhterem” anlamına geldiği belirtildi.

  “Sayın Öcalan” ifadesinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedilen iddianamede, “Sadece 2007 yılında 112 şehit verilmesine neden olan örgütün liderine, 'sayın' denilerek kişi aracılığıyla örgütün bu eylemleri övülmekte, yeni suçların işlenmesine yol açılmaktadır” denildi.

  “Bu tür söylemlerin, terör eylemlerinin haklılığı konusunda, örgüt sempatizanlarında belli bir bilinç oluşmasına neden olduğu” ifade edilen iddianamede, Selma Irmak'ın eyleminin TCK'nın ilgili maddesinde yer alan “suçu ve suçluyu övme” kapsamında değerlendirildiği belirtilerek, 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı