Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'li Demirtaş'tan 'Aram Tigran' açıklaması

  A.A
  11 Ağustos 2009 - 17:04Son Güncelleme : 11 Ağustos 2009 - 17:04

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Atina'da yaşamını yitiren Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran'ın Diyarbakır'a defnedilmesi yönündeki vasiyetinin yerine getirilmesi için çaba içerisinde olduklarını söyledi.

  Demirtaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi bahçesinde basın açıklaması yaptı.

  Demirtaş, çok kültürlülüğü bünyesinde barındıran bir sanat adamını yitirmenin acısını yaşadıklarını belirtti.

  Aram Tigran'ın beş gün önce hayatını kaybettiğini belirten Demirtaş, “Aramızda yok, ama aramızda olmak için çaba sarf ediyor. Biz de Aram Tigran'ın o çabasına destek olma gayreti içerisindeyiz” dedi.

  Aram Tigran'ı çok hızlı gelişmelerin yaşandığı bir dönemde yitirdiklerini ifade eden Demirtaş, şöyle dedi:
  “Bir yandan kimliklerin, kültürlerin kaynaşmasından kucaklaşmasından söz ediyoruz. Bu toprakların her bir köşesinin bir kültür zenginliği olduğunu hükümet yetkilileri de ifade ediyor. Önceki gün Sayın Cumhurbaşkanı Bitlis ziyareti sırasında Mem-u Zin de bizim kültürümüzdür demişti. Ama aynı pratiği Aram Tigran'ın ölümü üzerinde görmek isterdik.”

  Demirtaş, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde yoğun temaslarda bulunduklarını dile getirerek, “Söz konusu görüşmelerde konunun
  hassasiyetini bir kez daha ilettik. AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt da girişimlerde bulunduğu. Bir insanın vasiyetini yerine getirme gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

  Baydemir de Tigran'ın bölgede çok büyük bir hayran kitlesi olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:
  “Tigran, festivallerimizi onurlandırarak Diyarbakır halkının coşkusuna da hüznüne de her zaman ortak olmuştu. Kalp rahatsızlığı vardı. O da pek çok kişi gibi şifayı Diyarbakır'da buldu. Diyarbakır ev sahipliği yaptı, başarılı geçen bir ameliyat sonucunda sağlığına kavuştu. Ancak Atina'da doktorlarının ilacını değiştirmesiyle kanda aşırı bir sıvılaşma sonucunda beyin kanaması geçirerek yaşamın yitirdi.”

  Baydemir, Tigran'ı son yolculuğuna uğurlamak için bütün hazırlıkları tamamladıklarını ifade ederek, Diyarbakır'a defnedilme konusundaki vasiyetini açıkladığı kişilerden birisinin de kendisi olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı