Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'den TSK'ya suç duyurusu

  Cem EMİR- Serdar SUNAR/ DİYARBAKIR, (DHA)
  04 Kasım 2009 - 16:17Son Güncelleme : 04 Kasım 2009 - 16:48

  DTP, Genelkurmay Harekat Başkanlığı'nda hazırlandığı öne sürülen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesiyle ilgili, belgenin hazırlanmasını emreden, hazırlayan ve çalışanlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

  DTP, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un talimatıyla hazırlandığı öne sürülen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesine ilişkin, belgenin hazırlanmasını emreden, hazırlayan ve çalışanlar hakkında, ‘Anayasayı ihlal’, ‘TBMM’yi ve Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Adliyesi'ne gelen DTP MYK Üyesi avukat Meral Danış Beştaş, DTP PM üyesi avukat Fethi Gümüş ve DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, ‘müşteki’ sıfatıyla, 56 avukatın imzasını taşıyan suç duyurusunu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

  Adliye girişinde dilekçenin içeriğine ilişkin bilgi veren DTP MYK üyesi ve aynı zamanda avukat olan Meral Danış Beştaş, belgenin ekinde yer alan ‘Bilgi Destek Planı’nın da, DTP'nin açıkça hedef alındığını ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin partileri üzerinde alenen baskı kurmak için sivil toplum örgütleri, medya ve diğer alanlarda faaliyet yürütüldüğünü öne sürdü. DTP'nin milyonlarca oy almış ve Meclis'te grubu bulanan bir parti olduğunu anlatan Beştaş, “TSK içinde ‘illegal’ bazı birimlerin, ister hiyerarşi, işter dışında yasadışı yapılanmaları girmesi,bu çalışmaları esnasında mecliste olan bir siyasi parti mensupları ile çalışması, hukuk devletini ve temel kurumları olan en başta Meclis’i ıskata yönelik ağır bir suçtur” dedi.

  ‘Müşteki' sıfatıyla başvuru zorunluluğu doğduğunu bildiren Beştaş, suç duyurusu dilekçesinde, “Anayasal düzeni yıkmak isteyen Meclis, hükümet ve milletvekilleri ile partimiz DTP'ye yönelik belgeleri hazırlayanların ve çalışmalara katılanların tespiti ve cezalandırılmasını için gereğini dileriz” diye yazıldığını anlattı.

  DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, kamuoyunda ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesinin aslında, demokrasi ve demokratik siyasete dönük eylem planı olduğunu savundu. Belgenin, bürokratik ve askeri vesayetin halen siyasal sistem üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterdiği kaydeden Anlı şöyle konuştu:

  “Bu belge geçmişte yaşananların bu günde devam ettiğinin bir işaretidir. Bu planların bireyler tarafından hazırlanmadığı, kurumsal hiyerarşi içerisinde hazırlanıp, düzenlenip, uygulamaya geçildiğini göstermektedir. Elbette iktidara dönük boyutu önemsenmelidir. Ama bir o kadarda, Kürt meselesinde bu belgenin geçmişten beri gelen anlayışında ortaya çıkarılması ve bundan sonra ki açılım sürecinin demokratik çözüm içinde son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu açıdan hukuk dışında bur müdahale yöntemi olmayacaksa, hukuk kendi içerisinde bunu çözmek durumundadır.”

  Fırat, Genelkurmay Başkanlığı'nın etkili bir soruşturma yapmadığını öne sürerken sorumluların görevden alınmasını istedi. Belgenin hazırlanması talimatını veren ve hazırlayanların ortaya çıkarılması durumunda Türkiye'nin bundan sonra daha demokratik bir ülke olacağını ifade eden Anlı, “Hukuktan ısrarla bunu bekliyoruz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı