Gündem Haberleri

  DTP'den TCK 301 için değişiklik teklifi

  ANKA
  09.10.2007 - 14:22 | Son Güncelleme:

  DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TCK’nın tartışmalı 301. Maddesinin yürürlükten kaldırılmasını öngören tek maddelik bir kanun teklifi verdi. Kaplan’ın TBMM Başkanlığına verdiği teklifin gerekçesinde, 301. Madde'de düzenlenen suça ilişkin uygulamanın, geniş bir takdir ve değerlendirme olanağı sağladığını belirterek, “Bu durum, ülkemiz insanlarının en geniş şekilde kullanmaya değer olduğu ifade özgürlüğü hakkını tehdit etmektedir” dedi.

  Kaplan, son yirmi yılın adli istatistiklerine göre, bu maddeden açılan ceza davası sayısının toplam ceza davalarının on binde ikisi kadar olduğunu, bir yılda 200-300 adet olduğunu söyledi. Kaplan, bu davaların büyük çoğunluğunun, gazeteci ve yazarlar ile siyasi kişiliklerin görüş ve düşüncelerini ifade etmeleri nedeniyle açıldığına dikkat çekti.

  HRANT DİNK

  Kaplan, bu maddenin “linç kalkışmaları” için zemin hazırladığını söyledi. Kaplan, hukukçular tarafından tartışılmakta olan bir yargı kararı nedeniyle, bu suçtan mahkum olan Hrant Dink’in, bazı kesimlerce, ülkedeki barış ve huzurun bozulmasına hizmet edecek “linç kalkışmaları” için zemin hazırladığını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı