Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'den görülmemiş eylem planı

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA) - Muharrem KONTAZ/ DİYARBAKIR, (DHA)
  30.10.2008 - 15:15 | Son Güncelleme: 30.10.2008 - 17:47

  Öcalan'a cezaevinde kötü muamele edildiğini iddia eden DTP, Diyarbakır'da 2 günlük oturma eylemi yapacak.

  İŞTE O HAZIRLIKLARIN FOTOĞRAFLARI

  Demokratik Toplum Partisi (DTP), Abdullah Öcalan'a uygulandığını öne sürdüğü kötü muameleye dikkat çekmek ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözüm bulunması istemiyle Diyarbakır'da 1 Kasım'dan itibaren başlatacağı 2 günlük oturma eyleminin hazırlıklarını sürdürüyor. Oturma eyleminin yapılacağı Batı Kent Kavşağı'nda belediyeye ait iş makinaları zemin düzeltmesi yaparken, seyyar tuvalet ve çadırlar kuruldu. DTP İl Başkanı Necdet Atalay, ‘sivil itaatsizlik eylemi' için resmi başvuru yaptıklarını ancak şimdiye kadar yanıt alamadıklarını söyledi.


  DTP'nin Diyarbakır'da yapacağı ve Genel Başkan Ahmet Türk'ün yanı sıra, Emine Ayna ve DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, parti meclisi üyeleri, il başkanları ve yöneticilerinin katılacağı 2 günlük oturma eyleminin gerçekleşeceği alanda hazırlıklar başladı. 1 Kasım'da başlayacak ve 3 Kasım'da basın açıklaması ile sona erecek oturma eyleminin yapalacağı Batı Kent Kavşağı'ndaki iş mikinaları alan düzeltme çalışmalarına başladı. Belediyeye ait iş mikanaları alanda çalışıp mucur dökerken, diğer yandan eylemciler için seyyar çadır ve tuvaletler kuruldu.

  Çalışmaları yerinde denetleyen DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, yapacakları ‘sivil itiatsizlik' eyleminin 2 amacı bulunduğunu anlattı. Atalay, “Birinci amacı; 25 yıldır adına ‘terör' denerek silah, operasyon, imha ve tezkerelerle çözülmeye çalışan Kürt sorununa dikkat çekmek. Sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle, diyalog ile çözülmesi için dikkat çemmek. İkincisi İmralı'da bulunan Sayın Abdullah Öcalan'a uygulanan kötü muameleye dikkat çekmek. Öcalan'ın bulunduğu şartlara dikkat çekmek için bu eylemi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.


  İl Başkanı Atalay, cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak olan eylem için çadırlar kurucaklarını ve ziyaretçilerin eyleme destek ziyaretlerinde bulunacaklarını da söyledi. Atalay, eylemi yapmak için resmi başvuru yaptıklarını şimdiye kadar yanıt alamadıklarınıda belirterek, “Yaptığımız şifai görüşmelerde sorun çıkacağını sanmıyorum. Eylemin gerçekleşeceği alan uygun bir alandır” diye konuştu.

  OTURMA EYLEMİNİ KONUŞTULAR

  DTP'nin bölücübaşı Abdullah Öcalan için yapacağı 2 günlük oturma eylemi nedeniyle Diyarbakır'da polis sıkı güvenlik önlemleri alıyor. Koşuyolu Parkı'nda İHD'nin düzenlediği basın açıklaması ve öldürülen Murat Tekdal için düzenlenen oturma eyleminde bir araya gelen DTP il Başkanı Necdet Atalay ve Emniyet Müdürlüğü'nün üst düzey yöneticileri, 1 Kasım'da yapacağı oturma eylemini görüştü. DTP İl Başkanı Atalay, ülkede kaos yaratacak durumlara kadar varan eylemlerde Diyarbakır polisinin sağduyulu olmasından memnun olduklarını belirtti. Atalay, “Alanda herhangi bir olay çıkmaması için çadır kurma kararı aldık. Eylemimize sadece Diyarbakırlılar değil, birçok ilden bize destek verenlerde katılacak. Polisle hiç bir şekilde karşı karşıya kalmak istemiyoruz” dedi.

  Polis yetkilileri, bunun üzerine tansiyonun yükselmesi olasılığına karşı panzer ve çevik kuvvet ekiplerinin alanda hazır bekletileceğini vurgulayarak, “Sizin eylem için seçtiğiniz alan şehir içinde, bu durumda kentin huzurunu bozmak isteyenler olacaktır. Bunlara siz engel olmasanız biz gereken müdahaleyi yaparız. Ancak, biz de kentimizin huzurunun bozulmaması için sizlerden gruplara sahip çıkmanızı istiyoruz. Alanda görevimiz gereği tüm tedbirlerimizi alacağız. Ancak eyleme katılanların tansiyonuna göre hareket edeceğiz. Tncak tansiyonun düşük olduğunu hissedersek, alanda polisin ‘P'sini görmeceksiniz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı