Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'den "10 Kasım" açıklaması

  A.A
  09 Kasım 2009 - 12:06Son Güncelleme : 09 Kasım 2009 - 12:06

  P Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılım konusunun Mecliste 10 Kasımda görüşülecek olmasını doğru bir karar olarak değerlendirdiklerini söyledi.

  Ahmet Türk, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve beraberindeki heyeti kabulünde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Türk, Mahmur Kampı'ndan dönüşün devam edip etmeyeceği yönündeki soru üzerine, söz konusu kampla ilgili gelişmeler hakkında bugün yapılan tartışmalardan çok fazla bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Türk, “Oradaki insanların, Türkiye'den beklentilerinin gerçekleşmesi halinde döneceklerine inanıyorum. Onlar askerlikten kaçmak ya da 5 bin lira için terk etmediler ülkeyi. Baskıya, şiddete maruz kaldıkları için terk ettiler” dedi.

  Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken, demokratik ülkede, halkın iradesi ile seçilmiş hükümetlerin her konuda söz ve karar sahibi olması gerektiğini belirtti.

  “Hiçbirimiz, ordunun siyasete karışmasını istemiyoruz” diyen Türk, ordunun kendi görev alanında kalması halinde, bütün ülkenin ona saygı göstereceğini söyledi.
  Siyasetin, halkın iradesi ile seçilmiş kişilere ait olduğunu kaydeden Türk, bu sorumluluğu alan kişilerin, her kurum üzerinde etkili, yetkili bir anlayışı gerçekleştirmekle yükümlü olduğunu dile getirdi.

  Ahmet Türk, demokratik açılım konusunun Mecliste görüşülmeye başlanması tarihinin 10 Kasıma denk gelmesi ile ilgili soru üzerine de şunları söyledi:

  '10 Kasım önemli gün. Mustafa Kemal, 'Yurtta sulh cihanda sulh' söylemiyle kendisini ifade etmiştir. Bu önemli günde Türkiye'nin barışı için bir tartışma yapılıyorsa, aslında bu önemli, buna karşı çıkmamak lazım. Barış, her şeyin üzerindedir. Bugüne kadar da herkes barışın kalıcı hale gelmesi için çaba gösteriyor.
  'Yurtta sulh cihanda sulh” diyen Mustafa Kemal'in vefatının yıl dönümünde böyle bir tartışmayı yapmak, doğru karardır. Meseleyi bu şekilde gündeme getirmek gerekiyor.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı