Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP: Sınırötesi operasyon sonuç vermez

  ANKARA(ANKA)
  09 Ağustos 2006 - 12:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2006 - 12:00

  Demokratik Toplum Partisi (DTP), Türkiye’nin Kuzey Irak’ta mevzilenen PKK’ya karşı sınır ötesi bir operasyonda bulunmasının sonuç vermeyeceğini savunarak, bunun kutuplaşmayı ve şiddeti daha da tırmandıracağını bildirdi. DTP, CHP Diyarbakır İl Binası’na yapılan saldırıyı ise kınadı.

  DTP, 4-8 Ağustos 2006 tarihleri arasında yaptığı Merkez Yürütme Kurulu, İl Başkanları ve Parti Meclisi Üyelerinin aktif katılımıyla, “Ülke ve Dünyadaki Siyasal Gelişmeler”, “Örgütsel Durum” ve “1 Eylül Dünya Barış Günü Etkinlikleri” gündemli toplantılar sonrasında bir bildiri yayınladı.

  Bildiride, “Ülkemiz, Kürt sorununun demokratik barışçıl yollardan çözümü yerine, yok sayıcı ve zamana yayıcı politikalar nedeniyle her geçen gün bir şiddet ortamına sürüklenmektedir” denildi.

  Kürt sorununun bir “asayiş sorunu” olmadığı öne sürülen bildiride, “Siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel boyutları olan tarihsel bir sorun olduğu gerçeği kabul edilmeli, barış içinde bir arada yaşayabileceğimiz demokratik bir düzeni tesis etmekten başka çıkar bir yol olmadığı artık görülmelidir” görüşü savunuldu.

  Bildiride şunlar kaydedildi:

  “Sorun içeridedir ve içeride halkla beraber, halka güven duyularak çözülebilir. Sınır ötesi operasyonların bugüne kadar sonuç vermediği gibi, bugünden sonra da vermeyeceği; giderek kutuplaşmaya, şiddetin tırmanmasına ve birlikte yaşama arzusuna zarar vereceği açıktır. Sorun hepimizin sorunudur. Geleceğimizi birlikte kurgulamak ve düzenlemek sorumluluğu ile karşı karşıyayız. Bu tür sorunların çözüm yöntemi konusunda uygar ülkelerin deneyimleri bizlere ışık tutabilir. Barışçıl çözümde demokratik kamuoyu, STÖ, siyaset merkezleri ve özellikle TBMM’ye büyük görevler düşmektedir. Önyargılardan, gereksiz kaygı ve korkulardan arınma yüceliği gösterildiği oranda çözüm kolaylaşacaktır.”

  CHP İL BİNASINA YAPILAN SALDIRI KINANDI

  DTP Osmaniye İl Binası, Hatay-İskenderun ilçe binalarına yapılan saldırıların kendilerini “demokratikleşme mücadelesinden” alıkoyamayacağı dile getirilen bildiride, “Aynı şekilde CHP Diyarbakır İl Binasına yapılan bombalı saldırıyı, demokratik zemine yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz. Siyasi partilere yapılan bu saldırıların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

  “DEMOKRATİK SEÇİM KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ”

  Türkiye’nin genel milletvekili seçimi atmosferine girdiği belirtilen bildiride, “Partimiz, 1. Olağan Kongre kararları arasında yer alan ‘Demokratik Seçim Kampanyası’nı başlatmış, Seçim, Siyasi Partiler Yasası ve Anayasa’da yapılması gereken demokratikleşme değişiklikleri konusunda çalışmalar yürütülmektedir” denildi.

  DTP’nin seçimlere katılabilmesini için yasal koşullarının tamamlanması ve gerekli önlemlerin alınması için bir bütün olarak örgütlerin seferber edildiği dile getirilen bildiride, “Örgütlerimizde etkin ve yaygın üye yazım kampanyası başlatılmış, üye yazımları tamamlandıktan sonra daha güçlü il ve ilçe yönetimlerinin oluşturulması amacıyla il ve ilçe kongreleri gerçekleştirilecektir” denildi. Bildiride şunları dile getirildi:

  “BARIŞ GÜNÜ ETKİNLİKLERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ”

  “Partimiz, 1 Eylül Dünya Barış Gününü savaşsız bir dünya idealimizde yeni bir sayfanın açılmasına katkı sağlayacağı inancıyla sivil toplum örgütlerinin, barış inisiyatiflerinin ve diğer tüm barışseverlerin düzenleyeceği etkinliklere kitlesel güç verme kararı almıştır. Ayrıca partimiz de 1 Eylül Dünya Barış Gününü bir barış haftası olarak kutlayacak, yaygın ve etkili kutlamalar gerçekleştirecektir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı