Gündem Haberleri

  DTP önerisi bugün Anayasa Komisyonu'nda

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçimlerin ertelenmesini içeren DTP önerisi, bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Komisyon, iktidar ve küskünler arasında tam bir taktik savaşına sahne olacak. Küskünler, biran önce karar verilerek önerinin Genel Kurul'da görüşülmesini sağlamaya çalışacak. Zaman kazanmak isteyen iktidar kanadı ise öneriyi alt komisyona havale etmeyi hedefliyor.

  Seçimlerin ertelenmesi yönünde Meclis kararı alınmasını öngören DTP önerisi, bugün saat 10.00'da toplanacak komisyonda reddedilse bile, Genel Kurul'da ele alınma olanağı bulunuyor. Bu aşamada, Meclis'in tatile girmesini sağlayamayan iktidar kanadı, seçimlerin ertelenmesinin önünü kesmek amacıyla, önerinin alt komisyona havale edilmesini sağlamaya çalışacak. Küskünler ise son derece acil olan bir konunun alt komisyona gönderilmesine karşı çıkacak. Komisyondaki denge küskünlerin aleyhine olduğundan bunda başarı sağlamaları zor görünüyor.

  BAŞKA BİR TAKTİK

  Küskünler komisyondan sonuç alamazsa bu kez, şanslarını Genel Kurul'da başka bir yasa önerisi üzerinden deneyecek. Küskünler gündemde bekleyen seçim ittifakları yasa teklifi ile YSK çalışanlarının ücret düzenlemesine ilişkin teklifi de, bu amaçla kullanmayı planlıyor. Buna göre, küskünler Danışma Kurulu aracılığıyla bu teklifleri gündemin ön sıralarına taşıyıp, görüşmeler sırasında verecekleri önergeyle de ‘Seçimlerin ertelenmesini’ sağlamayı amaçlıyor.

  BUGÜNKÜ DENGE

  Anayasa Komisyonu'nda bugün itibariyle ANAP, DYP ve DSP'nin seçimlerin ertelenmesine karşı olan 14 milletvekili bulunuyor. Seçimlerin ertelenmesinden yana olan FP ile CHP ve ANAP küskünlerinin sayısı ise 10'da kalıyor. Seçimlerde aday olmayan CHP'li komisyon başkanı Atilla Sav'ın oy kullanmaması veya erteletmeden yana tavır alması, sonucu etkilemiyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı