"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

DTP nereye koşuyor?

Sedat ERGİN

Demokrat Türkiye Partisi, 7 Ocak 1997 tarihinde kuruldu. Kuruluşu, o dönemin konjonktürünün bir türeviydi.

Temel işlevlerinden biri, Refah-Yol'un iktidardan düşürülmesi için yürütülen kampanyada DYP içinde gidişattan gayri memnun olan kesimleri çekecek bir merkez olmasıydı.

Tansu Çiller'e muhalefet ettikleri için daha önceden DYP'den ihraç edilen ya da ayrılan DYP muhalifleri de bu kümelenmede başı çektiler.

Beklenti, DYP'deki çözülmenin sürmesi ve DTP'nin bu partinin yerini almasıydı.

Bu hesap tutmamıştır. DYP geleneksel tabanını muhafaza etmiş, lideri de kendisini çevreleyen kuşatmayı yararak, bir kez daha ayakta kalmıştır.

DTP'nin teşkilat düzeyindeki iyi niyetli ve tutarlı kadrolarına karşılık, genel bir dağınıklığa sahne olan parti yönetiminin, özellikle de Meclis'teki grubunun parlak bir performans sergiledikleri söylenemez.

Meclis grubunun 20 eşiğinde durması, pek çok milletvekilinin ‘‘Gidersem grup çöker’’ tehdidiyle şahsi ikballerini pazarlık konusu yaptıkları istismarlara vesile oluşturmuştur.

* * *

DTP, kuruluşunda siyasete yüksek ahlaki ölçüler getireceği vaadiyle yola çıkmıştı. Gelgelelim, bu parti içindeki bazı şahsiyetlerin hedeflenen yüksek ahlaki ölçütleri tutturabildikleri söylenemez.

İş takipçiliği, kredi pazarlığı gibi Türk siyasetinin müzmin hastalıkları maalesef bu partinin bünyesinde de barınmış, DTP'nin kontrolündeki Emlak Bankası'yla ilgili şaibe iddiaları dinmek bilmemiştir.

Bu bankadan sorumlu eski DTP'li Devlet Bakanı Refaeddin Şahin'in görevden ayrılırken yaptığı ‘‘Bizim partiden 5 milletvekili benden bazı firmalar için usule uygun olmayan krediler talep ettiler. Verdirtmedim. Bunlar ihale takipçiliği yapıyorlardı. Bu yüzden beni istemediler’’ şeklindeki açıklama hatırlardan çıkmış değildir.

DTP'nin Korkmaz Yiğit olayındaki rolünü hatırlatmaya gerek duymuyoruz.

‘‘Yok aslında birbirimizden farkımız’’ deyişi, DTP'yi açıklayacak bir referans olabilir.

Partinin ağır toplarından bir bölümü ayrılıp ANAP'a geçerken, partinin kamuoyu yoklamalarındaki çizgisi de umut vaat etmemektedir.

Tam bu noktada Cindoruk genel başkanlıktan ayrılacağını açıklayarak, yerine selef olarak Yalım Erez'i göstermiştir.

* * *

DTP büyük kurultayı 1 Şubat tarihinde toplanarak yeni liderini seçecektir. Erez, karşısında rakip olarak Gökberk Ergenekon'u bulacaktır.

Seçildiği takdirde, Erez'in kararsız oyların yüzde 40 dolayında seyrettiği varsayımından yola çıkarak, kararsızlara yönelen bir atağa kalkışıp, DTP'yi yüzde 10 barajını aştırmayı hedeflediği anlaşılıyor.

Bu hesap tutabilir mi?

Erez'in mevcut siyasi sistemin çürümüşlüğü ile ilgili tespitlerinin kamuoyunun geniş bir kesiminde destek bulduğu doğrudur.

Ancak Erez'in bu desteğe güvenerek yaratacağını düşündüğü rüzgârın DTP'yi barajın üzerinden sıçratmaya yetebilmesi bugün için imkânsız gözüküyor. En basitinden, buna zaman yoktur.

Sonuç, zaten parçalanmış olan merkezin darmadağın bir hale gelmesi olacaktır ki, bu durumdan bir kez daha Fazilet Partisi'nin kazançlı çıkacağını tahmin etmek hiç de zor değildir.X