Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP’lilerden 23 Nisan protestosu

  Ali LEYLAK- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)
  23.04.2009 - 14:12 | Son Güncelleme:

  ŞANLIURFA’da DTP’li Belediye Başkanları, Kürt halkının iradesine saygısızlık yapıldığını öne sürerek, AKP iktidarının politikalarını protesto amacıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine katılmadı.

  Karakoyun İş Merkezi’nde bulunan DTP İl binası önünde düzenlenen açıklamaya, DTP’li Suruç, Viranşehir, Ceylanpınar İlçe başkanları katıldı. Alana, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır merkezli olarak 12 ilde yapılan operasyonlarda PKK terör örgütü ile bağlantılı oldukları için tutuklanan aralarında DTP Genel Başkan Yardımcılarının da bulunduğu 51 kişinin isminin yazılı olduğu siyah bir pankart asıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan DTP’li Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, DTP binalarına baskın ve tutuklamaların yersiz olduğunu savunarak, bu yılki 23 Nisan kutlamalarına demokrasi ve özgürlükler yerleşmediği için katılmadıklarını söyledi. Leyla Güven şöyle konuştu:
  “Çeşitli ülkelerden Türkiye’ye getirilerek kutlamalara katılan çocuklar, diğer tarafta ise 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın olduğu ülkede ağır ceza mahkemelerinde onlarca yıl hapis cezaları ile yargılanan ve cezaevlerinde tutuklu bulanan çocukların varlığı ayrı bir çelişki. Kürt çocuklarına reva görülen hukuk, ahlak ve siyaset dışı uygulamalar, AKP hükümeti döneminde çıkartılan yasaların sonucudur. Bu nedenle, DTP olarak AKP hükümetini ve onun politikalarını protesto etmek amacıyla bu yılki 23 Nisan resmi kutlamalarına katılmama kararı alınmıştır.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı