Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP’liler Öcalan posteriyle yürüdü

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  20 Ekim 2008 - 14:41Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 14:41

  ARALARINDA DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, DTP Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil’in de yer aldığı bir grup DTP’li ellerinde Abdullah Öcalan posterleriyle, “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” sloganları atarak yürüdü. Polis sadece göstericileri izledi.

  Öcalan’a İmralı cezaevinde kötü mumele yapıldığı iddiasıyla bugün aralarında DTP milletvekili Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Songül Erol Abdil’in de bulunduğu 200 kadar DTP’li sanat sokağında bir araya geldi. Polisin sadece izlediği göstericiler Öcalan ve PKK lehine sloganları atarak AKP il binası önüne yürüdü. Burada basın açıklaması yapan DTP İl Başkanı Murat Polat, ‘kışlanın paşaları ile gerici tarikatların hocalarının, Kürt halkının imhası ve haklı demokratik taleplerinin boğulması konusunda yüzyılın uzlaşmasını yaşadıklarını’ savundu.Murat Polat Şunları söyledi:

  “Kürt sorununu çözümsüz bırakanlar, aynı sorumsuzluk ve inkarcılıkla yeni ölümleri kışkırtıyorlar. Ve bu ülkeyi yönetenler hala bu devasa sorunun varlığını kabul etmeye yanaşmıyorlar. Askerin yöntemleri ve komutu karşısında hizaya geliyorlar. Bunun sonucu olarak uçak filoları dağlarımızı bombalıyor, ormanlarımız yakılıyor ve gençlerimiz ölmeye devam ediyor. Savaş ve ölümlerle yatıp kalkıyoruz. Bırakalım sorunu kabul etmeyi, barış ve demokrasiyi savunan halkı, akan kanın hesabını sormaya cesaret eden aydınları, yanlış yerde durmakla suçlayıp tehdit ediyorlar. Buradan açıkça sorumluları uyarıyoruz. Bu uygulamanın doğuracağı infialden ve sonuçlardan başta AKP Hükümeti olmak üzere onun yerel dayanakları sorumludur. İmralı cezaevi kapatılmalı, özel uygulamalara son verilmelidir. Ateşle oynanmamalıdır. Kürtlerle ve Kürtlerin onuruyla oynanmamalıdır. Bu nedenle herkesi duyarlı ve sağduyulu olmaya, doğabilecek felaketlerin önüne geçmek için aklıselim davranmaya davet ediyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı