Gündem Haberleri

  DTP' li başkanın 10 yıl hapsi isteniyor

  DHA- Özgür CEBE/DİYARBAKIR
  26.07.2007 - 13:55 | Son Güncelleme:

  ABD’de yayınlanan Los Angeles Times gazetesine verdiği ropörtajda, ‘Kürtler giderek Kuzey Irak’a yaklaşacak ve ayrılıp onlardan birleşme isteyecektir, Öcalan’ı Kürt’lerin lideri olarak görüyorum” dediği gerekçesiyle hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan DTP’li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın yargılanmasına devam edildi.

  Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın duruşmasına Kalkan katılmazken avukatları hazır bulundu.
  Savcı, sanık belediye başkanının Los Angeles Times adlı gazeteye verdiği ropörtajında, “Statüko değişmezse Kürtler giderek Kuzey Irak’a yaklaşacak ve ayrılıp onlardan birleşme isteyecektir” dediğini belirtti. Bu açıklama üzerine ulusal bir gazetenin de sanıkla ropörtaj yaptığını kaydeden Savcı, sanığın bu röportajında da şunları söylediğini anlattı:

  “Şiddet en azından amacı olan bir eylem türüdür. Terör hiçbir amaç olmadan yapılır. PKK silah bırakmak istiyor ama, onları eşkıya gibi göstermek istiyorlar. Benim hizmet ettiğim kentin yüzde 80’i dağdakiler gibi düşünüyor. Diyarbakır ve Batman’daki olayların ardından kentimizden 200 genç dağa çıktı. Onlar bir amaç için dağa çıktı. Bırakın gelsinler, Meclis'te politikaya atılsınlar. Elinde silah olmayan binlerce insan dağdakiler gibi düşünüyor. Abdullah Öcalan Kürt halk önderidir. O, Türkiye üzerinde oynanan oyunları anlattı. Söyledikleri Türkiye için bir şanstır. Çözüm için sözleri dikkate alınsaydı, bunları konuşmuyor olacaktık. Kendisini Kürt halkının lideri olarak görüyorum. Onsuz olan bir gelişme çözüm olamaz. Söyledikleriyle milyonları peşinden sürükleyen bir liderdir.”

  ÖRGÜTÜ MEŞRU GÖSTERMEYE ÇALIŞTI

  Sanığın bu sözleriyle terör örgütü PKK’nın faaliyetlerini meşru göstermeye çalıştığını vurgulayan Savcı, Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı açıklamalarda ise müzahir kitleyi Öcalan’a bağlılık doğrultusunda etkilemeye çalıştığını, Kürt sorununun çözümü için bir taraf olarak lanse ettiği için TCK’nın 314/3 ve 220/8 maddesi uyarınca ‘Yasadışı örgütün amacının propagandasını yapmak, örgüte bilerek, isteyerek yardım etmek’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

  Mahkeme sanığa savunmasını hazırlaması için süre verilmesine karar verip duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı