Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP: Koalisyon tartışmalarına açığız

  ANKA
  21.07.2007 - 14:51 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) 23 Temmuz sonrası oluşacak Meclis aritmetiği içinde olası koalisyon tartışmalarına “açık” olduklarını bildirdi.

  DTP Genel Başkan vekilleri Selma Irmak ve Nurettin Demirtaş tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bin Umut adayları adını verdikleri bağımsız adayların seçim çalışmalarını tamamladıklarını belirtilerek, seçime hile karıştırılabileceği ve müdahale edilebileceği endişesi dile getirildi.

  Açıklamada, hangi partiden olursa olsun, tüm milletvekillerine pozitif önyargıyla yaklaşacakları ifade edilerek, “Aynı şekilde, herkesten de parlamentoya girecek olan bağımsız milletvekillerine pozitif önyargıyla yaklaşmasını bekliyoruz” denildi. DTP’nin desteklediği bağımsız adayların provokasyonlarla karşı karşıya kalsalar bile, çatışma ve kavga ortamı içerisinde yer almayacakları kaydedilen DTP açıklamasında koalisyon tartışmalarıyla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:

  “Koalisyon tartışmalarına açık olacağız. Ancak, bağımsız milletvekillerimiz parlamentoya iktidar amacıyla değil, halkın taleplerini taşımak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla gitmektedirler. Vekillerimiz Meclis'te güçlü bir demokratik muhalefet odağı oluşturacak, diğer partilerden gelebilecek demokratik açılımlara da destek olacaklardır.” (ANKA)

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı