Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

DTP kapatılırsa ufuk sisler içinde

BAŞKENTİN kalbur üstü politikacılarını, bakanlarını, işadamlarını biraraya getiren nikah. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in kızı evleniyor.

Nikah töreninde siyasi olarak tek bir konu var:

DTP’nin kapatılma olasılığı.


Nikaha katılanların çoğunluğunda aynı kaygı. Kapatılırsa ne olur, açılım nereye gider, halk ne yapar, ne gibi olaylarla karşılaşırız, gibi tedirgin sorular.


Ortak kanı, zaten gergin olan ortamın daha da gerileceği yönünde.

1991’DEN BU YANA

İlk legal Kürt partisi DEP 1991’de kuruluyor. 1991’den bu yana Kürt partileri sürekli kapatılıyor. DEP yerine HEP, yerine HADEP, yerine DEHAP ve yerine DTP.


Anayasa Mahkemesi bugün DTP’nin kapatılma davasına bakıyor. Kapatılırsa, onun da yerini alacak parti hazır. Barış ve Özgürlük Partisi.


DTP iddianamesi dahil, geride kalan dört partinin dördünün de kapatılma gerekçesi ortak. Teröristleri övmek, bölücülük yapmak.


O partiler on sekiz yıldır aynı suçu işliyor, Anayasa Mahkemesi on sekiz yıldır o partileri kapatıyor. Buradan iki ders çıkıyor.


1-Kürt partileri geçmişten hiç ders almıyor.


2-Türkiye’de demokrasi yerinde sayıyor. Hala parti kapatmakla meşgul.


Sağırlar diyaloğu. Kürtler hala Türkiye’deki demokrasinin kırık dökük olduğunun farkında değil. Türkiye’deki demokrasi de, Kürtleri anlamaya inat etmekte hala kararlı.

BİZE ÖZGÜ DEMOKRASİ

Düşünceyi parti kapatarak yok edeceğini sanan bir rejimde yaşıyoruz.


Genel seçim, parlamento, devletin işleyişine bakarak, buna demokrasi diyoruz. Demokrasi ile ortak noktaları bulunmakla beraber, klasik anlamda demokrasi olmadığını hepimiz biliyoruz.


Darbe tehditleri ile tek adam hegemonyasında gidip gelen bir demokrasi.


İşte, o demokrasinin araçlarından biri, Anayasa Mahkemesi bugün DTP hakkında karar veriyor. Yine bir
kapatma davası.


Ama, bugün koşullar çok farklı. Bugün DTP yerine yenisinin kurulması sorunu çözmeye yetmiyor. Tersine, iş daha da karışıyor.

ÜRKÜTEN YANIT

İddianamede kapatma gerekçesi olarak, DTP üye ve milletvekillerinin söz ve eylemleri gösteriliyor.


Kapatılırsa, sekiz DTP’linin milletvekilliği düşüyor. DTP de, guruptan düşüyor.


DTP’liler günlerdir açıklıyor.

Kapatılırsa diğer DTP milletvekilleri toptan istifa edecek.


Bu durumun zorunlu pratiği var. O illerde üç ay içinde ara seçim.


Türkiye’nin bugünkü ortamında o illerde ara seçim Rus Ruleti gibi. Asıl soru başka.


İstifa sonrasında neler yaşayacağız?


Bu sorunun yanıtını düşünmek istemiyorum. Çünkü, ürkütücü buluyorum.

DTP KANATSIZ

Ne kadar çarpıcı.


Babası Fazilet Partisi, dedesi Refah Partisi, büyük dedesi Milli Selamet Partisi kapatılmış, kendisi hakkında da kapatma davası açılmış bir parti bugün iktidarda.


AKP buna rağmen, parti kapatmayı zorlaştıran Anayasal bir değişikiliğe hala gitmiyor. Parti kapatmaları hala seyretmekle meşgul.


Her ne kadar, DTP kanatsız kuş gibi, PKK bağımlısı ise de, elle tutulur hiç bir girişimi yoksa da, DTP’yi kapatmak çok yanlış.


Ama, bugünkü yazılı hukuk açısından kapatmak gerekliymiş. Çare var.


Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanı seçiminde 367 ucubesini yaratıp siyasal manevra yapabiliyorsa, o yeteneğini bugün de gösterebilir. DTP’yi kapatmaz.

Bu kadar basit.  

X