Gündem Haberleri

  DTP ile PKK aynı kefede değil

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kürt sorununun çözümü için “Muhatabımız ne terörist başı, ne PKK’dır” diyen Başbakan Erdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e randevu verdi. Bugün saat 12.00’de Meclis’te yapılacak görüşmeye Beşir Atalay ve Emine Ayna da katılacak. Erdoğan, “Ben DTP’yi, PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum” dedi.

  AKP Grup toplantısında önceki gün Kürt sorununun çözümü için “Muhatabımız ne terörist başı ne de PKK’dır. Muhatabımız Meclis’te grubu olan partilerdir” diyerek DTP’yle görüşme sinyali veren Başbakan Tayyip Erdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e randevu verdi. Görüşme, bugün 12.00’de Başbakan’ın TBMM’deki makam odasında yapılacak. Görüşmeye Kürt sorununun çözümüyle ilgili çalışmalar yürütmekle görevli olan İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katılacak. Görüşmede DTP’den Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Grup Başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ile Fatma Kurtulan da yer alacak. Ahmet Türk, 28 Nisan’dan bu yana Başbakan Erdoğan’dan randevu bekliyordu.

  Genel başkan olarak

  Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, görüşmeye ilişkin soruya, “Bir genel başkan olarak, genel başkanlık odamda, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşeceğim, aynı zamanda grup başkanı olarak. Biz bu ülkede aynı zamanda siyaset yapıyoruz. Bizim de bazı taleplerimiz var. Bu taleplere karşı da parlamento içinde bulunan siyasi partinin de gerekli olumlu yaklaşımları göstermesi lazım. Ben DTP’yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum. Eylemleri, fiilleri şu bu. Bunlar ayrı konular, bunları ayrı konuşuruz. Ama parlamentonun içinde olması sebebiyle olayı böyle değerlendirmek durumundayım” karşılığını verdi.

  MHP ile ne görüşeyim

  Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, “Kürt açılım ve terör konusunda MHP ile görüşecek misiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Bu konuyla ilgili MHP kapılarını kapattı. MHP böyle bir görüşmeye gerek görmediği gibi, bu başlatılan çalışmayı ‘vatana ihanet’ olarak vasıflandırıyor. Şimdi olaya böyle yaklaşan; bir anlayışla, zihniyetle neyi görüşeceksiniz.”

  Bahçeli: AK açılım

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise TBMM’de gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, “AK Parti açılımın gereğini yapıyor. DTP’nin Meclis’te iki yıl sonra fark edilmesi de açılımdır” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı