Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP: Genelkurmay Başkanı ve Başbakan'ın açıklamaları saldırılara zemin hazırlıyor

  ANKA
  05 Ekim 2007 - 15:20Son Güncelleme : 05 Ekim 2007 - 15:21

  DTP Genel Başkan Vekili Selma Irmak, DTP’ye ve DTP’li milletvekillerine yönelik saldırı ve baskılar olduğunu belirterek, “Genelkurmay Başkanı ve Başbakan da dahil olmak üzere en üst düzey yetkililerin ağzından hedef göstermeye yönelik, saldırıya zemin sunar biçimde açıklamalar duyuyoruz” şeklinde konuştu.

  Irmak, partisinin genel merkezinde, DTP’li milletvekilleri ve parti yöneticileriyle birlikte basın açıklaması yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Açıklamasında, DTP Genel Merkezi’ne silahlı saldırı düzenleyen kişinin serbest bırakılmasına tepki gösteren Irmak, “Bu saldırı devletin yetkili makamları ile bazı basın kuruluşlarının partimizi haksız ve temelsiz iddialarla hedef haline getiren açıklamalarının sonucudur” dedi.

  Irmak, DTP binalarının kundaklandığını, üyelerinin gözaltına alındığını ifade ederek DTP’nin “örneğine rastlanmayacak boyutta” baskılarla karşılaştığını söyledi. “Milletvekillerimiz en üst düzey kamu görevlilerince hedef gösterilmektedir” diyen Irmak, bu kamu görevlilerinin kimler olduğunun sorulması üzerine, şöyle yanıt verdi:

  “Genelkurmay Başkanı ve Başbakan da dahil olmak üzere en üst düzey yetkililerin ağzından hedef göstermeye yönelik, saldırıya zemin sunar biçimde açıklamalar duyuyoruz. Hiç işi olmayan kurumlardan da duyuyoruz. En üst düzey kamu görevlileri bu sorumluluklarını başka biçimde kullanarak, adeta saldırılara zemin hazırlıyor.”

  DTP Genel Başkan Vekili Irmak, önceki gün DTP Genel Merkezi’ne bir el ateş eden ve “milliyetçi tepkimi dile getirdim” diyen kişinin serbest bırakılmasının, bundan sonraki saldırı girişimlerini cesaretlendireceğini savundu.

  Türkiye’nin giderek çatışmalı bir ortama doğru sürüklendiğini kaydeden Irmak, “Hükümet ciddi hiçbir çözüm politikası üretememektedir. Adeta ülkenin temel sorunları güvenlik güçlerine ve sokağa terkedilmiş durumdadır” dedi.

  Irmak, İzmir’de patlayan bombalar, DTP Genel Merkezi’ne silahlı saldırı ve Beytüşşebap’ta 12 kişinin öldürülmesi olaylarını belirli merkezlerden organize edildiğini, kaos yaratılmak istendiğini savundu.

  Hükümeti bu olayları aydınlatmaya çağıran Irmak şunları söyledi:

  “Dün Hizbullah adı altında din maskesiyle, bugün ‘milletçilik’ ve ‘tepkimi dile getirdim’ söylemiyle piyasaya sürülen odakların aynı olduğunu biliyoruz. Korundukları ve kollandıkları kimse için sır değildir. Kamuoyu, Şemdinli olayından, Hrant Dink cinayetinden bu ‘iyi çocukların’ kim olduklarını, hangi odaklar tarafından korunup yönlendirildiklerini iyi biliyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı