Gündem Haberleri

  DTP, Emniyete başsağlığı dileğinde bulundu

  Muzaffer DURU/DİYARBAKIR, (DHA)
  11.10.2007 - 16:54 | Son Güncelleme:

  DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, dün akşam saatlerinde polisin oturduğu bir terzi dükkanına düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan polis Hüseyin özdemir’in ailesine ve Emniyet teşkilatına başsağlığı dileğinde bulundu.

  Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde ölü ele geçen PKK’lı terörist Hamit Bayram için Adana’da kurulan taziye çadırında yaptığı konuşma nedeniyle tutuklanan Adana’nın DTP’li Yakapınar Belediye Başkanı Osman Keser’e destek vermek için taziye çadırını ziyaret ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan 5 DTP’li Belediye başkanı için Diyarbakır Bağlar Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Gözaltına alınıp serbest bırakılanlar arasında bulunan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’i Belediye girişinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, alt kademe Belediye Başkanları ve DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu ve yaklaşık 300 kişi karşıladı.

  DTP’DEN EMNİYETE BAŞSAĞLIĞI

  Karşılamada konuşan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’in demokratik hukuk devletinin ilkelerine ve kurallarına aykırı gereksiz bir gözaltı yaşadığına ve serbest kalmasına dikkat çekerek, bunun düzeltilmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Aydoğdu, kent merkezinde son 24 saat içinde 3 acı olayın yaşandığını da belirterek, “Dün gece Melikahmette bir bombanın patlaması sonucunda bir güvenlik görevlisinin yaşamını kayıp etmesi ve 4 sivil vatandaşın yaralanması, ikinci olarak da olay yerine yetişme endişesi içinde bulunan bir polis panzerinin altında kalan bir vatandaşmızın yaşamını yitirmesi nedeniyle Diyarbakır İl örgütü olarak bütün Emniyet teşkilatına ve yaşamını yitiren güvenlik görevlisinin ailesine başsağlığı diliyoruz. Acılarını anlıyoruz. Ama herkesi metanetli, sağ duyulu ve duyarlı olmayada çağrıyoruz. Zor günler yaşıyoruz. Bu zor günlerin aşılması konusunda herkese büyük bir çaba ve görev düşüyor” dedi.

  SON 3 GÜNDE 30 ÜYEMİZ TUTUTKLANDI

  DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, serbest bırakılan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’i karşılama programı hazırladıklarını ancak bunu iptal ettiklerini de ifade ederek, “Son 3 gün içerisinde 30 cıvarında parti yöneticimiz, üyemiz ve Belediye Başkan ve vekillerimiz gözaltına alınarak tutuklandılar. Kent gergin bir ortam yaşıyordu. Biz bu gerginlikleri daha fazla gerilmemesi adına belli bir takım hassasiyetleride ve Emniyet Teşkilatının hasasiyetini göz önüne getirerek karşılama programında değişiklik yaptık” diye konuştu.

  ASKERİN KOMPLOSU İLE KARŞILAŞTIK

  Adana’nın Yakapınar ilçesinde gözaltına alınan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler ise, Kürt halkının temsilcilerine tahammül olmadığını iddia ederek, “Orada askerin bir komplosu ile karşılaştık. Ama bu komplo boş çıkarıldı. Demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinde bu tür kazalar her zaman olabilir. Biz bu yola çıkarken hiç kimse bize güllük gülistanlık bir yol vaad etmedi. Yolumuzun uzun ve zor olduğunu biliyorum. Bu tür komplolarla karşılaşacağımızı da biliyorduk. Ama hiç bir güç bizi bu yoldan alıkoyamayacak” dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı