Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘DTP de Meclis’ten mi çekilsin?’

GAFFAR Okan gelmiş geçmiş yönetim kurulu üyelerini bir araya getiriyor.

Herkesi kahreden cinayetin kurbanı Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan. Hayatta iken, Diyarbakırspor’un başarısı için çok didiniyor. O sırada Diyarbakırspor mali açıdan güç durumda. Bazı yöneticiler kulüpten alacaklı. Alacak çok, kasada para yok.

Gaffar Okan centilmenlik anlaşması yoluyla, alacak-verecek meselesini çözüyor, alacağı yüz olan, elliye razı oluyor ve kulüp düzlüğe çıkıyor.


Diyarbakırspor sık sık mali güçlükle karşılaşıyor. Bunu aşmak için farklı bir çözüm yedi-sekiz yıl önce yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi kulübe gelir sağlamak üzere, kent içinde bazı minibüs hatlarının işletme hakkını Diyarbakırspor’a veriyor. Kulüp yönetimi bu hakkı başkasına satıyor. Oysa, kendisi işletse, sürekli gelir sağlayacak.

UYARICI ANONS YOK


Önceki gün Gaziantep’te 2-1 yenilgi sonrasında, Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer şaşırtıcı bir açıklamayla, “takımı süper ligden çekme kararı aldıklarını” söylüyor.

Nedeni, aleyhte atılan siyasal sloganlar ve hakemlerin Diyarbakırspor’a karşı kasıtlı tutum takındıkları iddiası.


Şimdi Gaziantep’e, 2-1’lik maça gidelim. Maçı izleyen bir arkadaşım:

“Maç oynanırken, bir gurup Gaziantep taraftarı, bir kez “s... PKK” diye bağırdı, sonra iyi bir şey oldu, bölge dayanışması adına “Güneydoğu” diye tempo tuttu”.


Tam burada durmak gerek.


Diyarbakırspor’a karşı atılan bu sloganlara stat yönetimi ve Futbol Federasyonu temsilcisi sessiz kalıyor.


Seyirciyi uyaran hiç bir anons yapılmıyor.
Yazıklar olsun.


Maç sonrasında, Başkan Sümer takımı ligden çekeceklerini açıklıyor.


Hiç bir biçimde katılmıyorum ve çok yanlış buluyorum.


BAKAN EKER’İN YEĞENİ


Açıklama daha da, tatsız biçimde devam ediyor. “Diyarbakır’da olaylar çıkabilir” gibi, tilkinin aklına tavşan getiren türde. Bu Başkan Sümer’in, aynı açıklamada ikinci yanlışı oluyor.

Maçta son üç dakikaya girerken,

Diyarbakır 1-0 galip. Son dakikalarda iki gol yiyor ve 2-1 yeniliyor.


Herkesin aklında aynı soru. Maç berabere ya da Diyarbakır’ın galibiyetiyle bitseydi, ligden çekme kararı yine de alınır mıydı?


Sonuç ne olursa olsun, takımı ligden çekmek gibi, çok radikal bir kararı oyuncular daha soyunma odasına girerken açıklamak, basiretli bir yöneticinin atacağı adım değil. Hele o yönetici, Diyarbakırspor’un başında ise.


Çetin Sümer
, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in yeğeni. Eker AKP Diyarbakır milletvekili. Yeğenine ve kentine sahip
çıkması gerek.

FEDERASYON HATALI


Maçlarda Diyarbakırspor’a karşı atılan sloganları Futbol Federasyonu geçiştirme sevdasında.


Bursa’da olduğu gibi, iki takımın başkanlarını aynı masada buluşturmak iş değil. Örneğin, Bursa’ya ceza verilebilirdi. Hiç olmazsa, sembol olarak.

Ya spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak? Kürt açılımı nedeniyle her yerde derin bir hassasiyet var. Önlem almak yerine, nedense Bakan Bey de, olayları seyretmekle yetiniyor.

AKP VE DTP KARŞI


Dün özel sohbetimizde DTP Diyarbakır milletvekili Selahattin Demirtaş:


“Biz kulüp yönetimine telkinde bulunuyoruz. Mücadele etmesi gerek. Siyasette DTP olarak bize ayrımcılık yapılıyor, DTP olarak biz de Meclis’ten mi çekilelim? Ligden çekilmek çözüm değil.”


Aklı başında sözler.


Aynı mantıklı sözler AKP Diyarbakır milletvekili İhsan Aslan’dan:

“Ligden çekilmek sosyal kamplaşmayı körükler. Şu sırada özveriye ihtiyacımız var, bize küfür de etseler, çıkıp oynayacağız. Ligden çekilmek çok yanlış.”


Umarım, Diyarbakır yönetimi uyarıları dikkate alır. Aklını başına toplar.

X