Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP’de Ahmet Türk dönemi sona eriyor

  Okan KONURALP-Çİlem KAYA / ANKARA
  29 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ekim 2007 - 00:33

  Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Diyarbakır’da üç gün süren ’Demokratik Toplum Kongresi’, 8 Kasım’da gerçekleşecek olağanüstü kurultayda Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı ile Mardin Milletvekili Emine Ayna’nın Genel Başkan adayı olma kararıyla sonuçlandı.

  TÜRK’E VİZE GELMEDİ Bağımsız milletvekili adaylığı nedeniyle genel başkanlıktan istifa eden, seçimler sonrasında da DTP’nin grup başkanlığına seçilen Ahmet Türk’ün yeniden genel başkan olma talebine destek gelmedi. DTP’nin 8 Kasım’daki kurultayında da büyük bir kısmı delege olarak yer alacak kongre katılımcıları, tercihlerini Türk yerine Fırat Anlı’dan yana yaptı. Anlı ve Ayna’nın adaylığını kongre sonunda DTP Eşbaşkan Yardımcısı Nurettin Demirtaş açıkladı.
  ANLI VE AYNA DÖNEMİ Fırat Anlı, Genel Başkan adayı olarak belirlenirken, Emine Ayna’nın da partinin kadın kotası gereği, gayri resmi eşbaşkanlık koltuğuna oturması kararlaştırıldı. Siyasi partiler yasası gereği "eşbaşkanlık" yöntemini gayri resmi olarak sürdüren DTP’de, Anlı’nın partinin örgütlenme çalışmalarını yürütmesi; Ayna’nın ise meclis çalışmalarını koordine etmesi benimsendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı