Gündem Haberleri

  DTP bildirgesinde Leyla Zana etkisi

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  31.10.2007 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi’nin Diyarbakır’da düzenlediği Demokratik Toplum Kongresinin dün açıklanan sonuç bildirgesinde, DTP ilk kez net olarak teröristbaşı Abdullah Öcalan’dan ‘Kürt halk önderi’ diye söz ederken, kongre başlarken delegelere dağıtılan hazırlık komisyonu raporunda Öcalan ile ilgili tek kelimenin bulunmuyordu. 500 delegeye dağıtılan 6 sayfalık komisyon raporunda demokratik özerklik dahil bütün öneriler sonuç bildirgesinde de olduğu gibi yer alırken, sonuç bilgesine alınan sözlerin ise, Leyla Zana’nın açış konuşmasından sonra bildirgeye alındığı belirtildi.

  Diyarbakır’da DTP tarafından düzenlenen ve aralarında milletvekili, belediye başkanları ve il başkanlarınında bulunduğu 500 delege ile gerçekleştirilen ‘Demokratik Toplum Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan kapatılan DEP eski milletvekili Leyla Zana’nın ağırlığını koyduğu ortaya çıktı. Uzun süredir sağlık gerekçesiyle siyasetten ve DTP’den uzak duran Zana’nın açılışta yaptığı konuşma kongrenin sonuç bildirgesine olduğu gibi yansıdığı ve DTP’nin ilk kez teröristbaşı Abdullah Öcalan’dan, ‘Kürt halk önderi’ diye söz ettiği sonuç bildirgesinde ortaya çıktı.

  DTP kongresine ve Zana’ya soruşturma

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP’nin Diyarbakır’da düzenlediği ve 3 gün süren, ‘Demokratik Toplum Kongresi’nde konuşan kapatılan DEP eski Milletvekili Leyla Zana ile ilgili açtığı soruşturma kapsamından basın yayın kuruluşlarından Zana’nın konuşma görüntülerini istedi.

  Savcılığın hem Leyla Zana'nın açılış konuşması, hem de sonuç bildirgesinden dolayı ayrı ayrı soruşturma açtığı belirtildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü kanalı ile Diyarbakır’daki ulusal ve yerel basın yayın kuruluşlarına Cumhuriyet Savcılığınca gönderilen yazıda, DTP’nin Diyarbakır’da düzenlediği ve Demokratik Toplum Kongresi’nin hem açılış hem de sonuç bildirgesiyle ilgili toplantının görüntüleri istenildi.

  İki açıklama ile ilgili soruşturma açıldığı belirtilen yazıda, görüntülerin ham olarak savcılığa verilmesi istenildi. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Karaca imzası ile gönderilen yazıda şöyle denildi: ‘Cumhuriyet Savcılığınca yürütülmekte olan soruşturmaya esas alınmak üzere, DTP il binasında düzenlenen toplantıda Kürtçe konuşma yapan eski DEP milletvekili Leyla Zana’nın yapmış olduğu konuşmasında PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın halen hükümlü olarak bulunduğu İmralı adasından çıkartılıp halk ile iletişim kurabileceği bir yere nakledilmesini, onu halktan koparmayacaksın, dokuz yıl adaya aldınız. halktan koparttınız, halkın yanına getireceksin ve Türkiye’ye belki af edin diyeceğim ama zaten o bunu kabul etmez, şeklindeki sözleri ile devamında Kuzey Irak’ta bulunan ve terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin Türkiye’ye iadesi konusunda, ‘Haysiyetli ve şerefli hiç bir Kürt zindanlarda kardeşinin kafasının ezilmesini ne ister, ne de teslim eder’ sözleri ile ilgili yapılan soruşturmalar nedeniyle kurumunuzda bulunan orijinal ve ham görüntü kayıtlarının verilmesi rica olunur.’ Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığının, hem Zana’nın konuşması hem de teröristbaşı Öcalan’ın ‘Kürt halk önderi’ olarak nitelendirildiği sonuç bildirgesi ile ilgili ayrı ayrı soruşturma açtığı belirtildi. Savcılığın kasetlerin incelenmesinden sonra dava açılıp açılmayacağına karar vereceği öğrenildi.

  Dava açılması halinde açılış konuşmasını yapan Zana ve sonuç bildirgesini okuyan DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş hakkında yasa dışı örgüt propagandası yapmak suçundan 5 yıl hapis istemiyle dava açılabilecek.

  HAZIRLIK KOMİSYONU RAPORUNDA ÖCALAN’IN ADI YOKTU

  Diyarbakır’da, 26 Ekim’de başlayan toplantıda delegelere Demokratik Toplum Kongresi Hazırlık Komisyonunun hazırladığı 6 sayfalık, ‘Türkiye’nin siyasi, idari yapısında reform ve Kürt sorununda çözüm modeli’ başlıklı rapor dağıtıldı. Basın mensuplarına verilmeyen rapor, 3 gün boyunca toplantıda değerlendirildi ve dün açıklanan sonuç bildirgesinde raporda yer alan önerilerin tamamı delegeler tarafından benimsenerek sonuç bildirgesinde yer aldı. Ancak, 6 sayfalık raporda teröristbaşı Abdullah Öcalan ile ilgili tek bir kelime dahi geçmezken, sonuç bildirgesinde DTP ilk kez Öcalan’dan ‘Kürt halk önderi’ diye söz etti ve kaldığı cezaevi koşullarınının iyileştirilmesini ve halk ile diyalog kurucağı bir ortamın sağlanmasını istedi.

  ZANA’NIN AÇILIŞ KONUŞMASI

  Kongrenin açılış konuşmasını yapan kapatılan DEP eski milletvekili Leyla Zana’nın Öcalan’la ilgili konuşmasının sonuç bildirgesine yansıması, ‘Zana ağırlığını koydu, siyasete geri döndü’ yorumlarına neden oldu. Zana yaptığı açılış konuşmasında, “1999’da bütün Kürtlerin beyninde ve yüreklerinde siyasi bir deprem oldu. O süreci yaşayanlar, evlerinde gözyaşı döktüler. Bütün dünyanın işbirliğiyle Kürtlerin lideri (Abdullah Öcalan) Türkiye’ye teslim edildi. Anayasada Kürt kimliği tanınmalı, Kürtlerin kendi diliyle eğitim yapmaları ve kültürel hakları güvence altına alınmalıdır. Türkiye’ye onu belki affedin diyeceğim, ama zaten o bunu kabul etmez. Onu halktan koparmayacaksın, 9 yıl adaya aldınız halktan kopardınız. Halkın yanına getireceksin, burada siyaset yapsa kötü mü olur? Bunu yaptıktan sonra Kürtler silaha sarılırsa söz veriyorum en başta onlarla ben mücadele edeceğim” demişti.

  SONUÇ BİLDİRGESİNDEKİ ÖCALAN SÖZLERİ

  DTP’nin dün Leyla Zana’nın da hazır bulunduğu toplantıda açıkladığı sonuç bildirgesindeki teröristbaşı Öcalan’la ilgili sözler, DTP tarafından ilk kez dile getirilen ifadeler olarak değerlendirildi. DTP, şimdiye kadar ‘Kürtler için hassasiyettir’ diye nitelendirdiği Öcalan için ilk kez ‘Kürt halk önderi’ ifadesini kullandı. Sonuç bildirgesinde, Öcalan için, ‘Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununa demokratik çözüm yaklaşımını son derece belirleyici olduğu sonucuna varmıştır. Öcalan’ın İmralı’dan başka bir yere nakli ile sağlık sorunlarının giderilmesi için tedavi sürecinin başlatılmasının toplumsal barış için rolünü oynayabileceği şekilde halkla bağ kurabileceği bir ortam yaratılmasının, Kürt halkı kadar Türkiye demokrasisi açısından da son derece yaşamsaldır’ denilmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı