DENİZLİ HABERLERİ

DTO’da Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

IHA
27.10.2015 - 11:36Son Güncelleme :

DTO'DA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

IHA

Denizli Ticaret Odası’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) alınması ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) bulundurulması ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Denizli Ticaret Odası Toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme seminerine, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer ile çeşitli sektörlerden temsilciler katıldı. Toplantının açılışında konuşan Başkan Necdet Özer, Türkiye’de ve dünyada sanayi üretimiyle birlikte ham madde ve mamul madde taşımacılığının yoğunluk arz ettiğini belirterek, “Bunun sonucunda demiryolu, karayolu, deniz yolu ve boru hatları ile taşınan ve tehlikeli olma özelliği bulunan maddeler ulusal ve uluslararası ticarette önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde tehlikeli madde taşımacılığı yıl içerisinde 22 milyon ton civarındadır ve bu taşımaların yaklaşık olarak yüzde 90’ı karayolu aracılığı ile gerçekleşmektedir. İlimizde de bu faaliyetler yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Çok zehirli, yüksek derecede parlayıcı, basınç oluşturan ve yanıcı olarak nitelendirilen tehlikeli maddeler insan sağlığına ve çevreye zararlı oldukları gibi bu maddelerin çok az miktarda bile olsa, çevreye yayılması, ciddi derecede sorunlara neden olabilmektedir. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak Tehlikeli Malların Karayoluyla Uluslararası Taşınmasına ilişkin Avrupa Anlaşması (ADR) hazırlanmış ve uluslararası alanda 1968 yılından bu yana uygulanmaktadır” dedi.
ADR Yönetmeliği’nin Türkiye’de de uygulamaya geçirildiğini aktaran Özer, “İlimizdeki firmalarımızın; getirilen yükümlülükler konusunda herhangi bir hak kaybı ve mağduriyet yaşamamaları, cezai uygulamalarla karşı karşıya kalmamaları için bilgilendirme toplantısını düzenledik.” diye konuştu.
Açılış konuşması sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü Uzmanı Haydar Ufuk Kale ile Bülent Eyüboğlu, TMFB alınması ve TMGD bulundurulması ile ilgili bilgiler vererek, sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden DTO’da Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 11 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DTO’da Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı