Gündem Haberleri

  DT'nin acı günü

  A.A.
  08.10.2007 - 18:29 | Son Güncelleme:

  Devlet Tiyatrolarında (DT) ışık tasarımcısı olarak görev yapan Seyhun Ayaş, Güney Kore ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50. yılı dolayısıyla, “Salome” adlı oyunu sergilemek için gittiği Seul'de kalp krizi geçirerek vefat etti.

  DT Genel Müdürü Lemi Bilgin, Ayaş'ın, Seul Havaalanı'nda uçaktan indikten ve pasaport bölümünü geçtikten sonra bavul alma yerine gittiğinde kalp krizi geçirdiğini söyledi.

  “Herhalde uzun uçak yolculuklarından sonra olan bir rahatsızlık. Bavulunu alırken fenalaşıyor. İlk müdahaleyi yapıp hastaneye kaldırıyorlar ama maalesef kurtaramıyoruz” diyen Bilgin, Ayaş'ın “Romeo ve Juliet” oyununun prömiyeri için Romanya'dan yeni dönmesine karşın, görev aşkıyla hemen Seul'e gittiğini kaydetti.

  KORE'DE DE TÖREN DÜZENLENECEK

  Bilgin, Kore Ulusal Tiyatrosu'nun kardeş tiyatro olduğunu ve konuyla çok ilgilendiğini belirterek, Kore Kültür Bakanı'nın kendisini, Kore Dışişleri Bakanı'nın da oradaki ekibi aradığını söyledi.

  Lemi Bilgin, “Kardeş tiyatro olma dolayısıyla sanki kendi tiyatrolarından birisinin vefatı muamelesi yapıyorlar bize. Yani manevi ve maddi her türlü yükümlülükleri alıyorlar çok zarif bir şekilde. Kendi geleneklerini de uyguluyorlar orada” dedi.

  Oyunların yine programlanan 10-11 Ekim tarihlerinde oynanacağını belirten Bilgin, oyun öncesi Güney Kore'de de mini bir tören düzenleneceğini bildirdi.

  “EN ÖNDE GELEN IŞIK TASARIMCISIYDI”

  Lemi Bilgin, Seyhun Ayaş'ın DT'de çok değerli bir ışık tasarımcısı olduğunu anlatarak, “Bu, laf olsun diye söylenen bir şey değil, gerçekten en iyi ışık tasarımcılarımızdan, sanatçılarımızdan bir tanesiydi. Görevine çok bağlıydı. Hem mesleğinde çok başarılı, hem yetiştirdiği insanlar vardı. Yani çok ciddi bir kaybımız oldu Devlet tiyatrosu için. Işık tasarımcısı, az sayıda yetişen ve tiyatro için çok önemli, değerli sanatçılardır. Seyhun Bey de bunların en önde geleniydi” diye konuştu.

  Bilgin, Ayaş'ın yurt içi ve yurt dışında birçok çalışma yaptığını, sayısız ödüle sahip olduğunu da aktararak, şu anda Türkiye'de provası devam eden iki oyunun daha ışık tasarımını yaptığını, aynı anda üç-dört oyunu birden yapabilecek kadar çalışkan, çok değerli bir arkadaşlarını kaybettiklerini sözlerine ekledi.

  CENAZE TÖRENİ

  DT'den yapılan yazılı açıklamaya göre de Ayaş'ın cenazesi, 15 Ekim Pazartesi günü saat 10.30'da Küçük Tiyatro'da düzenlenecek törenden sonra Kocatepe Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazını takiben Cebeci Asri Mezarlığı'nda defnedilecek.

  Birçok oyunda başarılı ışık tasarımlarına imza atan Seyhun Ayaş, 13 Nisan 1959'da Ankara'da doğdu. 1977-1993 yılları arasında DT'de ışık uzmanı, 1987-1989 yılları arasında Trabzon DT'de ışık şefliği yapan Ayaş, 1993 yılından itibaren de ışık tasarımcısı olarak çalışmalarını yürütüyordu.
  Ayaş, 1991'de Kültür Bakanlığının bursuyla gittiği İngiltere'de National Theater'da “Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı”, Royal Shakespeare'da da “III. Richard” oyunlarının ışık tasarımına katıldı.

  Ayrıca Ayaş, 1993 ve 1996 yıllarında Bilkent Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali Teknik koordinatörlüğünü üstlendi. 2004-2005 yıllarında Sanat Teknik Müdür Yardımcısı olarak çalışan Ayaş, DT'deki görevinin yanı sıra 2005 yılında başladığı Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Rejisörlük Sanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürüyordu.

  Ayaş, en son Romanya'daki Tony Bulandra Tiyatrosu'nda 6 Ekim'de prömiyer yapan “Romeo ve Juliet” oyununun ışık tasarımını üstlenmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı