Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DSP'li Sezer'den 'sağduyu' çağrısı

  ANKA
  24 Ekim 2007 - 18:49Son Güncelleme : 24 Ekim 2007 - 18:49

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye’nin teröre karşı tedbir alırken Kürt kökenli vatandaşların incitilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

  Sezer, Genel Başkan Yardımcıları Osman Kılıç ve Tayyibe Gülek’le birlikte KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Üyesi Dr. Hülya Biriken’le görüştü. Heyet adına konuşan KESK Başkanı Tombul üç örgütün de AKP’nin icraatlarından memnun olmadığını belirtti ve 3 Kasım’da, “emekçiler için bir etkinlik” düzenleyeceklerini bildirdi. DSP’yi bu etkinliğe davet eden Tombul, DSP’nin emekten yana bir parti olduğunu bu nedenle söz konusu daveti gerçekleştirdiklerini söyledi. Sezer davete olumlu baktığını ve DSP örgütlerinin bu etkinlikte yer alabileceğini bildirdi ve AKP iktidarını eleştirdi. Etkinliğin ana konularının eşitlik, özgürlük, barış, adalet, demokrasi, laiklik, demokratik çalışma yaşamı ve sosyal haklar konularını içerdiğine dikkat çeken Sezer, bu konuların DSP’nin de üzerinde ağırlıklı olarak durduğu konular olduğunu ve bunları önemsediğini bildirdi.

  Sosyal haklar konusuna değinen Sezer, “Türkiye’de bir sosyal adaletsizlik olduğunu görüyor, öteden beri bunu söylüyoruz. Sosyal adaletin mutlaka ama mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Ancak sosyal adaletin zenginlikte gerçekleşmesi için, üretimi, yatırımı, devletin de bu konuda alacağı inisiyatifle en üst noktaya taşımamız gerektiğini, bağımsızlığı sağlamanın da aslında zenginleşmeden ve ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini söylüyoruz, bu konuları ciddi şekilde sahipleniyoruz. Sizi de bu nedenle öteden beri takdirle izliyor ve de bu çabalarınız için içtenlikle kutluyoruz” diye konuştu.

  SENDİKAL ÖRGÜTLENMEDE SIKINTI YAŞANIYOR

  Sezer, sendikal örgütlenme konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını ve geriye gidiş olduğunu belirtirken, “AKP’liler iktidar olmadan önce kamu çalışanlarına toplu sözleşme ve grev hakkından bahsediyorlardı. Ama şimdi bunun sözünü bile etmiyorlar. Bu da çok büyük bir haksızlık” dedi.

  SAĞDUYU ÇAĞRISI

  Son dönemde meydana gelen terör olaylarının ardından, toplumda büyük bir huzursuzluk yaşandığını anımsatan gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sezer, sağduyu çağrısında bulundu.

  Sezer, “Tüm ülkeler teröre karşı tedbirler almak zorundadır, Türkiye de bunu yapmalıdır. Bölücü terörle de ilgili olarak bu tedbirleri alırken, özellikle Kürt kökenli vatandaşlarımızın incitilmemesi, ötekileştirilmemesi son derece önemlidir” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı