Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DSP'den muhalefete: Anayasa mahkemesine gidelim

  Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
  11 Şubat 2011 - 18:34Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 18:34

  DSP Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, kamuoyunda ’Danıştay- Yargıtay Kanunu’ olarak bilenen yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmek için muhalefet partilerine çağrıda bulundu.

  Erçelebi, partisinin Afyonkarahisar il binasında düzenlediği basın toplantısında, çıkarılan kanunlarla Yargıtay ve Danıştay’ın Anayasa Mahkemesi’nin altında bir şubeye dönüştürüldüğünü ve yüksek yargının Başbakan’ın emrine sokulduğunu ileri sürerek, şunları söyledi: "Şu anda her dosyanın bakıldığı bir daire vardır, ancak bu yasayla dairelere gidecek dosyalar yeniden düzenleniyor. Hükümet yanlısı birisinin bir dosyası eğer çok da hükümet yanlısı olmayan bir daireye gitmişse dosya oradan alınacak, onların istedikleri daireye gidecek. Böyle hukuk olur mu? Cumhurbaşkanı’ndan bu konuda herhangi bir medet ummuyoruz, çünkü Cumhurbaşkanı sanki hükümetin Çankaya noteri gibi her geleni imzalıyor. Düzgün noterler bile her geleni imzalamaz."

  Bu kanunun yürürlüğe girmesinin engellenmesi gerektiğini vurgulayan Erçelebi, Meclis’teki muhalefet partilerine çağrıda bulunarak, "Bu hukuku yok eden, yüksek yargıyı yürütmenin emrine sokan kanunu Cumhurbaşkanı imzalar imzalamaz, Anayasa Mahkemesi’ne gönderelim" dedi.

  KIBRIS’TAKİ OLAYLAR

  Kıbrıs’taki olaylara da değinen Erçelebi, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’taki yurttaşlara 'besleme’ dedi. Bu tür sözler padişahların ağzından çıkar. Çünkü padişahlar kendilerinin dışındaki insanları, halkı, kul olarak görürler. Oysa kula kulluk yapılmaz, sen kime besleme diyorsun" diye konuştu.

  Erçelebi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’ın CHP’ye geçme kararıyla ilgili bir soru üzerine ise, "Biz o defteri kapattık artık. Osmanlı gibi bıraktığımız şeyin arkasından koşmayız. O defter bitti" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı