ANTALYA HABERLERİ

DSP Genel Başkanı Türker, Antalya'da

AA / Bekir Bektaş
06.12.2014 - 17:58Son Güncelleme :

- Türker: - " Anayasa Mahkemesi'nde görüşülen bu kanun iptal edilse de edilmese de barajla seçime gidilmesi halinde böyle bir seçimle seçilecek parlamentonun meşru olmayacağı, hak ihlali olduğu ortaya çıkmıştır" - "Normalde bu barajın sıfır olması en doğru olanıdır. İlle de bir yüzde olacaksa bizim için makul olan yüzde 3'tür"

AA / Bekir Bektaş

ANTALYA (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, gelecek genel seçimlerde yüzde 10 barajının uygulanması halinde seçilecek parlamentonun meşru olmayacağını iddia etti.

Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Antalya'da partisinin il başkanlığını ziyaret eden Türker, burada basın toplantısı düzenlendi. Türker, seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili bir yıla yakın süredir yaptıkları çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade etti. Bu çalışmanın AK Parti iktidarını telaşlandırdığını iddia eden Türker, "Sanki bu baraj işi Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın ortaya koyduğu bir olay gibi Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerini baskı altında tutmak için saldırıya geçtiler" dedi.

Seçim barajının düşürülmesiyle ilgili olarak DSP, Saadet Partisi ve BBP'nin başvuruları olduğunu kaydeden Türker, seçim kanununda yapılması gündeme gelen değişiklikler nedeniyle geçen 7 Haziran'a kadar beklediklerini ancak gelişme olmaması üzerine tekrar konu üzerinde çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Kendilerinin yüzde 10 barajının uygulanmaması için öncelikle Yüksek Seçim Kurulu'na başvurduklarını, buradan konunun TBMM'nin yapacağı yasa çalışmalarına bağlı olduğu yönündeki cevap üzerine Anayasa Mahkemesi'ne hak ihlali gerekçesiyle başvurduklarını kaydeden Türker, şöyle konuştu:

"Başvururken DSP'nin yıllar itibarıyla aldığı oyları, 3 kez iktidar olduğunu, şu anda aldığı oyların da dikkate alınmadığını, seçim zamanı oylar bölünmesin endişesiyle kendi partililerimizin oylarını başka partilere verdiğini ve temsil edilemediklerini belirttik. Potansiyel mağdur olacağımızın altını çizdik. 2015'te seçim yapılırsa şimdiden mağduruz. Seçim barajı yalnız DSP'yi değil, seçmenleri de mağdur edecek. Hem hak ihlalimizin tespitini hem de hak ihlali konusu olursa iptal istemimizin Anayasa Genel Kurulu'na gönderilmesini istedik. Konu şu anda Anayasa Mahkemesi'nde görüşülüyor. Anayasa Mahkemesi'nde görüşülen bu kanun iptal edilse de edilmese de barajla seçime gidilmesi halinde böyle bir seçimle seçilecek parlamentonun meşru olmayacağı, hak ihlali olduğu ortaya çıkmıştır."

İktidarın dilerse konuyu Anayasa Mahkemesi'ne bırakmayarak kanunu değiştirebileceğini ve geçici bir maddeyle önümüzdeki seçimlerde de uygulanabilir hale getirebileceğini ifade eden Türker, Anayasa Mahkemesi'nin başvurularını değerlendirmeye almasının "darbe" olarak yorumlanmasını kınadıklarını belirtti.

- "Bizim için makul olan yüzde 3'tür"

Bir gazetecinin "Seçim barajıyla ilgili beklentiniz nedir" sorusu üzerine Türker, yüzde konusunda parlamentodaki partilerin bu durumu değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. Türker, "Normalde bu barajın sıfır olması en doğru olanıdır. İlle de bir yüzde olacaksa bizim için makul olan yüzde 3'tür" dedi.

Türker, DSP'nin 2015 seçimlerinde nasıl bir yol izleyeceğinin sorulması üzerine ise kendilerinin seçimlerin erkene alınması ihtimalini de göz önünde bulundurarak önce parti meclisi, ardından da il başkanları toplantılarını yaptıklarını ve hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Seçim bildirgesi üzerinde çalıştıklarını, aday adayı başvurularının da kabul edildiğini söyleyen Türker, seçim barajının da düşmesi halinde seçimlerin canlılık kazanacağını kaydetti. Seçimlere hazırlanırken en büyük dileklerinin kadınların daha aktif olması olduğunu dile getiren Türker, "Hanımların sayısı artmadıkça Türkiye'deki sorunların çözümü mümkün görülmemektedir. Özellikle hanımları aday olmaları konusunda teşvik ediyoruz. Biz hanımlara mekanik bakmıyoruz. (Eşit değil, eş değer) de demiyoruz Cumhurbaşkanı gibi" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DSP Genel Başkanı Türker, Antalya'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:28
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:22
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı