Gündem Haberleri

  DSP-DYP protokolü

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çiller ile Ecevit arasında bir protokol yapıldığı ortaya çıktı. Buna göre, şu noktalar hükme bağlandı: Seçimler ertelenmeyecek, seçimlere kadar destek sürecek, gurbetçiye oy hakkı askıya alınacak, ekonomik icraatta DYP'ye bilgi verilecek, Yüce Divan konusunda yeni düzenleme yapılacak.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Refahyol döneminde kapatılan RP'nin eski Lideri Necmettin Erbakan'la yaptığı gibi bir protokolü de DSP Lideri Bülent Ecevit'le yaptı. Yazıya dökülmeyen ve karşılıklı uzlaşmayla ortaya konulan protokol uyarınca, seçimler kesinlikle ertelenmeyecek ve önceden belirlendiği gibi 18 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. DSP sözünde durmazsa, DYP hemen desteğini çekerek Ecevit hükümetini düşürebilecek. Oluşturulan bu protokolle, Ecevit kendi hükümetini güvence altına aldı. Buna göre, Çiller varılan anlaşmadaki hükümler aksamadıkça hükümetten desteğini çekmeyecek.

  GURBETÇİ YASASI ASKIDA

  Liderler dışında yalnızca DSP ve DYP kurmay heyetinin bilgi sahibi olduğu protokolün en önemli yönlerinden biri, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanmasını mümkün kılacak bir yasal düzenlemeye kapıyı kapaması. Bu yasanın çıkması halinde hukuki pürüzleri gerekçe göstererek, Anayasa Mahkemesi'nin seçimleri erteleyeceğinden endişe duyduğunu belirten Çiller, ‘‘Bu yasa daha sonra çıksın’’ dedi. Ecevit, DYP Lideri’ne bu konuda mutabakatını bildirdi.

  EKONOMİ VE DIŞ POLİTİKA

  Söz konusu protokolle DSP, DYP'yi hükümetin faaliyetleri ve özellikle de ekonomi ve dış politika alanlarında düzenli bir şekilde bilgilendirmeyi taahhüt etti. Bu çerçevede, İtalya'da bulunan çetebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili önemli gelişmeler Çiller'e kesinti olmaksızın iletilecek. Ekonomi ile ilgili gelişmeler de DYP'nin ekonomi kurmayları Ayfer Yılmaz ve Ufuk Söylemez'e aktarılacak.

  SORUŞTURMA KOMİSYONLARI

  DYP ile DSP arasındaki mutabakatın bir diğer önemli unsurunu, bakan ve başbakanların Yüce Divan'a sevkini önleyecek bir düzenlemenin getirilmesi oluşturuyor.

  Yapılacak düzenleme ile başbakan ve bakanların bağımsız yargıda yargılanmaları ve Meclis aritmetiğinin soruşturma komisyonları yoluyla siyasi baskıya dönüşmesinin engellenmesi planlanıyor.

  Ancak Anayasa değişikliği için Meclis'in dörtte üçünden imza alınması gerekiyor. DYP'liler, bu konunun da Çiller ve Ecevit arasında konuşulduğunu, ancak bu yasama yılında TBMM'den geçirilebileceğinden tam olarak emin olamadıklarını belirttier.

  DYP'li bir kaynak, ‘‘100. madde değiştirilirse Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller üzerindeki Yüce Divan baskısı kalkacak’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı