Gündem Haberleri

  DSP Balbay ve Özkan'ı aday gösterecek

  Ergün AYAZ- Davut YASA/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  13.02.2011 - 14:47 | Son Güncelleme:

  DSP Genel Başkanı Masum Türker, Partisi’nin Kocaeli İl Başkanlığı’nda bugün düzenlediği basın toplantısında, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın 12 Haziran seçimlerinde aday gösterme konusunda kararlı olduklarını ve kabul ettikleri takdirde aday göstereceklerini, mahkeme sürecinin de devam edebileceğini söyledi.

  İzmit’e DSP Disiplin Kurulu Üyesi Ruhi Sancar, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Cemre Baykal ile birlikte gelen Masum Türker, tutuklu olan gazetecilerin kürsü hürriyetini sağlamak için aday göstereceklerini söyledi. Masum Türker şöyle konuştu:

  "Bizim CHP ile farkımız var. CHP’de aday yapılması gündeme gelirken, malesef şu tartışmaya neden oldular. ’Bunlar aday olunca özgür olacaklar ve böylelikle yargılanmadan kurtulacaklar’ diye düşünüldü. Biz böyle bir düşünceyle, bu arkadaşların sanki suçluymuş gibi töhmet altında tutulmasına karşıyız. Biz bu iki arkadaşın düşünce adamı, fikir adamı, siyasal eylem adamı olarak, bugünkü Türkiye’nin değişim sürecinde parlementoda bulunmalarından mutlu olacagımızı belirtmiştik. Önceki açıklamalarımda da, isterlerse eğer sayın Balbay, Özkan, Mehmet Haberal ve Doğu Perinçek’in de partimizden aday gösterilebileceğini söylemiştik. "

  ’TUTUMUMUZDA KARARLIYIZ’

  Masum Türker, bu konu üzerinde daha önce çok fazla durulmadığını, konu CHP’ye getirildiğinde saptırıldığını ileri sürerek şunları söyledi:

  "Bu arkadaşlar aday olup milletvekili seçilseler bile, eğer suçları varsa mahkemelerinin devam etmesini engelleyemezler. Çünkü yargılandıkları mahkeme özel bir mahkemedir. Olağanüstü bir mahkemedir ve o mahkeme devam eder. Biz bu arkadaşların suçlu olmadıklarına inanıyoruz. Türkiye’de onların bir güç gösterisi nedeniyle tutuklu olduklarından ve bu nedenle yargılandıklarından dolayı kuşkumuz var. Bu arkadaşlara kürsü hürriyetini sağlamak, bu süreç içinde düşüncelerini parlementoda açıklamak adına aday gösterebileceğimizi söyledik. Bu tutumuzda biz kararlıyız."

  ’DİLEDİKLERİ YERDEN ADAY GÖSTERİRİZ’

  "Ergenekon diye anlatılan ve içinin boş olduğunu düşündüğümüz kavramla, Türkiye’de herkes mahkum edilmek isteniyor" diyen Masut Türker, en çok mahkum edilmek istenenlerin de milliyetçiler olduğunu ileri sürdü. Türker sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Biz DSP olarak temel ilkemiz ulusalcı olmak, ulusal birlikten yana olmaktır. Bu nedenle birilerini sırf ulusalcı oldu diye mahkum etmeye kalkışırsanız, biz onun yanında yer alırız. Onun aklanması için, onun yardıma ihtiyacı varsa hertürlü yardımı yaparız. Biz yine söylediğimiz yerdeyiz. Bu değerli arkadaşlarımızı diledikleri yerden aday gösteririz."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı