AYDIN HABERLERİ

DSP Adayı Can Karabulut’tan ‘Baraj’ Açıklaması

IHA
26.10.2015 - 14:11Son Güncelleme :

DSP MİLLETVEKİLİ ADAYI CAN KARABULUT

IHA

Demokratik Sol Parti (DSP) Aydın 1. sıra milletvekili adayı Can Karabulut, DSP’ye verilen hiçbir oyun boşa gitmeyeceğini, partinin ülke genelinde barajı aşamasa bile il bazında seçilecek oyu alan adayların Meclise gideceğini söyledi.
Demokratik Sol Parti (DSP) ‘ülke barajını geçemez’ algısıyla seçmenlerin iradesine ipotek konmaya çalışıldığını ifade eden DSP Aydın 1. Sıra Milletvekili Adayı Can Karabulut, seçim barajının fiilen ortadan kalktığını öne sürdü. Karabulut konuyla ilgili açıklamasında “İlgili seçim bölgesinde milletvekili seçilmek için yeterli oyu alan adaylar parti barajı aşamazsa dahi Anayasa Mahkemesi mazbatasını verecektir. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu açılmasıyla birlikte yüzde 10 barajı da fiilen kalkmıştır Anayasa Mahkemesi’ne hangi konularda müracaat edileceği de şu şekilde karara bağlanmış. Anayasa’nın 3. bölümü, madde 148 3 Bölümü 2010 yılında: 5982/18. maddesinde: ‘Herkes Anayasa’da güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir. Bu madde koyuldu ancak iktidar bu değişikliğin farkına varamadı. Bir milletvekili adayı seçim bölgesinde, seçilmek için yeterli oyu almasına rağmen partisi yüzde 10 barajını geçemediği için seçilemezse Anayasa Mahkemesi’ne müracaat hakkı var ilk kez bu seçimlerde kullanılacak millet vekili seçilecek oy alan tüm adaylar partileri barajı aşamasa bile milletvekili olabileceklerdir yani DSP’ye verilen hiç bir oy boşa gitmeyecektir.” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden DSP Adayı Can Karabulut’tan ‘Baraj’ Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DSP Adayı Can Karabulut’tan ‘Baraj’ Açıklaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı