Gündem Haberleri

  DSÖ: Türkiye'de kuş gribi sanılandan az

  A.A Cenevre
  31.01.2006 - 16:26 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de kuş gribi bulaşan hasta sayısının sanılandan az olabileceğini bildirdi.

  DSÖ Sözcüsü Iain Simpson, Türk makamlarınca şimdiye kadar 21 vakanın bildirildiğini, bu vakalardan alınan doku örneklerinin Londra'da bir laboratuvarda yapılan tahlillerinde sadece 12 vakanın kuş gribi taşıdığının kesinleştiğini söyledi.

  Sözcü, “Öbür 9 vaka üzerinde tahliller sürüyor. Ancak, ilk sonuçlar bu örneklerde ölümcül H5N1 virüsü bulunmadığına işaret ediyor” dedi.

  “GÖRÜNDÜĞÜ KADAR SEVİNDİRİCİ BİR HABER DEĞİL”

  Uzmanlar, hasta sayısının başlangıçta düşünüldüğünden az çıkması durumunda, bu, salgının daha az yayıldığının göstergesi olarak iyi bir haber anlamına gelse de, ölüm oranının yükselmesi bakımından olumsuzluk taşıyor.

  Kuş gribinden 4 kişinin hayatını yitirdiği Türkiye'de hastalanan insan sayısının 12 olması durumunda ölüm oranı yüzde 33'e çıkarak, hastalığın daha önce etkilediği uzak Asya'daki yüzde 53'lük ölüm oranına yaklaşacak.

  Oysa, 21 vakanın doğru olması durumunda hastalığa yakalananlarda ölüm oranının yüzde 19'a gerilemesi, bazı çevrelerde virüsün ölümcül özelliğinin zayıflıyor olabileceğine ilişkin umutlar uyandırmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı