Dünya Haberleri

DÜNYA

  DSÖ fakir ülkelere domuz gribi aşısı gönderecek

  A.A.
  17 Aralık 2009 - 16:11Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 16:11

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Azerbaycan, Afganistan ve Moğolistan'a gelecek haftalarda domuz gribi aşısı göndermeyi planladığı belirtildi.

  DSÖ yetkilisi Keiji Fukuda yaptığı açıklamada, DSÖ'den aşı almanın üç şartının; resmi olarak başvurmak, aşının uygulanması konusundaki standartlara uyma sözü vermek ve aşının öncelikle sağlık çalışanları ve başka bir hastalığı olanlara yapılması gibi ulusal bir plan oluşturmak olduğunu kaydetti.

  Fukuda kurum olarak, fakir ülkelerin nüfusunun yüzde 10'unun aşılanmasına yetecek miktarda aşı göndermeyi planladığını ve gelişmekte olan 35 ülkenin de aşı için sırada olduğunu söyledi.

  Aşıların gönderilmesinde geç kalınıp kalınmadığı yönündeki bir soruya Fukuda, “Bu virüs bir anda ortadan kaybolmasını beklediğimiz bir virüs değil” diyerek, virüsün gelecek birkaç yıl daha gündemde olacağını düşündüklerini söyledi.

  Salgının düşüşe geçtiğini söyleyebilmek için erken olduğunu belirten Fukuda, böyle bir açıklama yapmak için DSÖ'nün uzmanlarla müzakerede bulunması gerektiğinin altını çizdi.

  Açıklamada DSÖ'nün, altı ilaç firması ve bir grup ülke tarafından bağışlanan 180 milyonluk aşı stoku olduğu ve aşıların öncelikli olarak, domuz gribinin daha çok görüldüğü kuzey yarımküredeki ülkelere gönderileceği belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı