Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DSK’nın gidişi kime yarar ?

  Hürriyet Haber
  17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.05.2011 - 09:57

  ULUSLARARASI Para Fonu IMF’nin başkanı Dominique Strauss-Kahn’a yönelik cinsel saldırı suçlamaları hem Fransız siyasetinde hem de başta euro bölgesi olmak üzere dünya finansal sistemini tepe taklak edebilir.

  Fransız Liberation gazetesi, “Straus-Kahh dışarı” başlığı ile manşetten verdiği haberle gelecek yıl  Fransa’da düzenlenecek seçimlerin en şanslı adayı olarak görülen IMF başkanının artık Sosyalist Parti’den yarış dışı kalmasıyla birlikte siyaset dünyasında kartların tekrar dağıtılacağı yorumunu yaptı.

  Buna göre Sosyalistlerin en güçlü aday adayı Strauss-Kahn’ın çekilmesi Sosyalist Parti’den François Hollande’nin öne geçmesine yol açar. Bu da diğer rakip Martine Aubry’nin de aday olmasını sağlayabilir. Eski cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal ise daha önce aday olacağını açıklamıştı. BBC Avrupa Politikası editörü Martin Gavin yeni durumu şöyle değerlendirdi:  “Strauss-Kahn kendisine yönelik suçlamaları reddetse de politik açıdan artık bir ölü kabul ediliyor. Bu olaydan en çok kim kazançlı? Açıkçası Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy. Bu olay onun kamuoyu yoklamalarında oylarını patlatmayacak. Ancak Strauss-Kahn’dan çok daha zayıf adaylarla rekabet etmesini sağlayacak. IMF başkanı olarak uluslararası mali krize karşı başarıyla mücadele eden, tecrübesi ve karizması olan bir rakipten kurtulmuş olacak. Diğer sosyalist adaylara bakıldığında, örneğin Sosyalist Parti lideri François Holland’ın hiçbir bakanlık tecrübesi yok.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı