DSİ: Elektrik kesintisi kaçınılmaz

Hürriyet Haber
24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Doğan Altınbilek, enerji açığını kapatmak için sadece tasarruf yapmanın yetmeyeceğini belirterek, ‘‘2003'e kadar bir miktar programlı kesinti de kaçınılmaz olacak’’ dedi.

Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 60'ını sağlayan GAP bölgesindeki Atatürk, Keban ve Karakaya barajlarda incelemesini dün de sürdüren Altınbilek, Türkiye'nin 2007'ye kadar enerji açığını karşılayabilmesi için yılda 4 milyar dolarlık yatırım yapması gerektiğini bildirdi. Altınbilek, ‘‘Ancak, devletin bu yatırımı yapacak gücü yok’’ diye ekledi. 2003'de devreye girecek doğalgaz çevrim santralleriyle Türkiye'nin enerji bakımından belli ölçüde rahatlayacağını anlatan Altınbilek, şöyle konuştu:

‘‘Bu, 2007'ye kadar idare eder. Ancak yıllık yüzde 8-10 oranında ek enerji talebi doğuyor. Bu da 3 bin megavat ilave enerjiyi gerektiriyor. Bu da 4 milyar dolarlık yatırım demek. Hidroelektrik santrallerden (HES) gelecek 10 yılda her yıl bin megavat ek enerji sağlanması gerekiyor. Şuanda 10 bin 800 megavat olan enerji miktarının 2010'da 22 bin megavata ulaşması gerekiyor. Türkiye'nin 34 bin megavatlık hidroelektrik enerji potansiyeli var. Cumhuriyet'in 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023'de bu potansiyelin tamamını kullanmak istiyoruz.’’

Enerji dağıtımının özelleştirilmesinde 10-15 yıl gecikildiğini öne süren Altınbilek, ‘‘Bugüne kadar özelleştirme tamamlansaydı özel sektör dağıtım tesislerinden kazanacağı parayla yeni enerji santrallerine yatırım yapacak düzeye ulaşırdı. Elektrik Piyasası Kanunu yılsonuna kadar devreye girerse özel sektör bundan sonra enerji yatırımlarında daha fazla rol alabilir’’ diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı