ANKARA HABERLERİ

Dramanın önemi arttı

Gamze KOLCU
18.09.2012 - 00:00Son Güncelleme : 17.09.2012 - 16:11
Gamze KOLCU

Hızla değişen dünyada bilginin ezberlenmesinin yerine öğrenmenin uygulamalarla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi ve Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği (OYTAD) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kadir Çevik, drama eğitiminin önemine değindi.
İlkokula başlama yaşının 66 aya çekilmesi ve okul öncesi eğitimin daha küçük yaşlara inmesinin drama eğitimini zorunlu hale getirdiğinin altını çizen Çevik, “4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte okula başlama yaşı aşağıya çekildi. 5,5 yaşında okul sıralarına oturan miniklerin öğrenme sürecinde drama ve oyun aktif rol oynuyor. Bu nedenle öğretmenlere drama konusunda eğitim vermek gerekiyor. Çünkü o yaşlardaki çocuk oyun ile öğrenebiliyor” dedi.

Çok boyutlu düşünebilme

Dramanın temelinde oyunun bulunduğunu belirten Çevik, oyunun çocuğun eğitiminde ve kişilik gelişiminde önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Çevik, “Böylesine önemli bir alanda çocuklara uygulama yapmaları için fırsatlar vermek, çocukların yaratıcılığını, problem çözme, keşfetme ve güçlüklerle başa çıkabilme becerilerini geliştirecek, kendilerine güven duymalarını, özgür ve çok boyutlu düşünebilmelerini sağlar. Çünkü çocuk, aktif olduğu ortamda daha iyi ve çabuk öğrenir” diye konuştu.
Dernek olarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı yaratıcı drama liderliği sertifika programını hayata geçirdiklerini ifade eden Çevik, yetişkinler, çocuklar ve öğretmenlere yönelik programlar geliştirdiklerinin altını çizdi. Çevik, şunları söyledi:

Yedi ayda sertifika

“Sertifika programı katılımcının bu alanda yetiştiğinin bir belgesi olacak.
Bu belgeyi almış olanlar hem MEB’e bağlı kurumlarda hem de özel kurumlarda rahatlıkla çalışabilecek. Katılımcılar yedi ayda sertifika alabilecek. Bunun yanı sıra bu sene yine ses ve konuşma atölyemiz olacak. Çocuklara yönelik tiyatro eğitimi de veriyoruz.”

Dilli Düdük Eski Yeni’de

Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği’nin kurucusu Sevda Çevik, Doğaç Akademi Dilli Düdük Topluluğu’nun, doğaçlama tiyatro gösterisi ile Ankaralılar’la buluşmaya devam edeceğini belirtti. Eski Yeni Cafe Bar’da 15 günde bir tiyatroseverlerle bir araya geleceklerini söyleyen Çevik, “Dilli Düdük, beş oyuncu, müzik ve izleyiciler ile birlikte doğaçlama tiyatro gösterisi yapıyor. İzleyicilerin yönlendirmesiyle şekil alan gösterilerin hiçbiri, önceki oyunlarla benzerlik taşımıyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dramanın önemi arttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  06 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı