ANKARA HABERLERİ

Drama eğitimi sosyalleştiriyor

Ender BAYKUŞ
27.12.2014 - 01:35Son Güncelleme :

Çocuklarda drama eğitiminin dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerilerini artırdığına dikkat çeken eğitmen İlter Baturay, “Oyun oynayarak bilgi aşılamak çok güzel sonuçlar doğuruyor” dedi.

Ender BAYKUŞ

Okul öncesi eğitimin önemli bir ayağı olan drama eğitimi çocuklarda çok yönlü düşünmeyi sağlıyor. Bilgisayar başında yetişen yeni neslin, sosyalleşme ve yaratıcılık sıkıntısı yaşadığına dikkat çeken Drama Eğitmeni İlter Baturay, “Aileler 2-3 yaşından sonra, ‘Şunu yap, onu öyle yapma, bu yanlış’ gibi yönlendirmelere başlıyor. Bu süreç bir süre sonra çocuk için sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Drama eğitimiyle aslında çocuğa aynı şeyleri oyun yoluyla keyifli halde aşılıyoruz. Öğretme çabasıyla olmayınca çocuk kendiliğinden durumu içselleştiyor ve yaratcılığı ortaya çıkıyor. Bilgisayar başında zaman geçiren çocukların sosyalleşme problemi de ortadan kalkıyor” diye konuştu.

İLETİŞİM BECERİSİ GELİŞİYOR

Baturay, drama eğitimlerinde bütün duyu organlarının etkin bir şekilde kullanılmasından dolayı çocukların dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerilerinin geliştiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Drama eğitimleri, çocuğun utangaçlık, çekingenlik gibi olumsuz duygulardan arınmasına yardımcı oluyor. Çocuklar, iyi, güzel, doğru gibi kavramları bu tarz eğitimlerle daha sağlıklı algılıyor. Miniklerde estetik duygusunun ve bilincinin gelişmesine önemli katkıda bulunan eğitimler kalıcı oluyor.”

UZMANLAŞMA ARTIYOR

Drama eğitimini tamamlayan 4-6 yaş çocukların daha sonra yeteneklerine göre alanlara ayrıldığını söyleyen Baturay, “4-6 yaşından sonra soyutlama kavramı gelişen minikler, alanlarına ve yeteneklerine göre resim, müzik, tiyatro gruplarına ayrılıyor. İlk adım sağlam olunca arkası kolay geliyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Drama eğitimi sosyalleştiriyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı