Draghi piyasaları tatmin etmedi

Hürriyet Haber
02.08.2012 - 17:33 | Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Almanya merkez bankası Bundesbank'ın itirazlarına da dikkat çekerek, ECB'nin euronun geleceğine yönelik tüm şüphelerin giderilmesi için, yeterli miktarda ülke tahvili alma konusunda hükümetlerle gücünü birleştireceğinin işaretini verdi. Ancak Draghi'nin açıklamaları piyasaları çok tatmin etmedi.

 

Draghi, bugün Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ECB'nin tahvil alımlarının muhtemelen, kısa vadelerde odaklanacağını, yatırımcıların geri ödemeye yönelik endişelerini yatıştıracak biçimde yapılacağını ve hükümetlerin açıklarını kapatmayı yasaklayan Avrupa Birliği kurallarını bozmayacağını söyledi.

Draghi, politika faizinin değiştirilmeyerek yüzde 0.75'te tutulma kararının alındığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Eurodan geri dönülebileceğine ilişkin risk primleri kabul edilemez ve bunların üzerine temel anlamda gidilmesi gerekiyor" dedi

Uluslararası piyasalar, Avrupa Merkez Bankası'nın politika faizini değiştirmediği toplantının ardından, Başkan Mario Draghi'nin ekonomiyi desteklemek için acil adımlar atmaya hazır olduğu konusunda yatırımcıları ikna edememesi sonrası hayalkırıklığı yaşıyor. ABD hisse senetleri düşüşünü dördüncü güne taşırken, Avrupa hisse senetleri de değer kaybetti. ABD Hazine tahvilleri değer kazandı ve petrol düştü.

GELBERİ: BEKLENTİYİ KARŞILAYAMADI

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü  Ali İhsan Gelberi, ECB'nin piyasa beklentilerinin hiçbirini karşılayamadığı değerlendirmesini yaptı.

Geçen hafta Draghi'nin, Bernanke ve diğer merkez bankaları ile  görüştükten sonra, euroyu kurtarmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylediğini hatırlatan Gelberi, "Bu söylem piyasalarda Avrupa krizine yönelik olarak merkez bankalarının koordineli bir hareket yapacakları beklentisi oluşturdu" diye konuştu.

Gelberi, dün FED'in kararlarından sonra koordineli bir hareketin  olmayacağının anlaşıldığını ifade ederek, “Piyasalar yine de Draghi'nin bir  hafta önceki söylemine dayanarak ECB'nin sorunlu ülke tahvili alımı konusunda  aksiyona geçmesini bekliyorlardı” ifadelerini kullandı.

“ECB, piyasa beklentilerinin hiçbirini karşılayamadı” diyen Gelberi,  şunları kaydetti:

“Draghi, tahvil alımı konusundaki çalışmaları haftaya yapacaklarını  söyledi. EFS Fonu'na bankacılık yetkisi verilmesinin zor olduğunu söyledi. Diğer  kurumların görevlerini yapamayacaklarını söyledi. Piyasaları memnun edecek hiçbir  şey söylemedi.

Piyasa beklentileri yüksek tutulmuş olabilir, ancak beklentileri  yükseltmekte Draghi'nin söylemlerinin katkısı azımsanamayacak ölçüde. Sonuç,  itibariyle ECB'nin bazı kararları almakta yetkilerinin yetersiz olduğu ortaya  çıktı. Geçtiğimiz bir haftada yaşananlar özellikle Draghi'nin güvenilirliğini  önemli ölçüde azaltmıştır.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı