« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dr. Yanıt

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Köpekler niçin uzun süre uyurlar?

Etoburlar genellikle otoburlara göre daha uzun süre uyurlar. Etoburlar diğerlerine kıyasla kaslarını ve beyinlerini daha fazla kullanırlar. Bir aslan günde 20 saat uyurken at yalnızca 3 saatlik uykuyla yetinir. Köpekler de kurtların soyundan gelirler. Dolayısıyla ister gezinti ister oyun olsun tüm faaliyetleri av takibi, bulunduğu araziyi tanıma ve savunma amaçlıdır. Bunun sonucunda da ortalama 11 saat uyurlar. Ayrıca köpekler sahiplerinin yaşam ritmine uymak zorundadırlar; bu nedenle kurtların tersine, gece uyuyup gündüz hareketlenirler. Bu sevimli dostlarımızın gün içinde yapacakları bir şey yoksa uyurlar ama hep bir gözleri açık ve tetiktedir.

Kumsallardaki ve denizlerdeki kumun derinliği ne kadar?

Kumun derinliği Akdeniz’de 1.5 metre ila 4 metre arasında değişiyor. Manş Denizi’nde ise yarım metre ila 2 metre arasında. Bu değerler akıntılara ve zamana göre değişir.

Suyun altında kumsal, kum setleri ve çökmüş alanların değişimine göre şekillenir. 5 metreden daha derinde kum bulunmaz çünkü kum genellikle kıyı akıntıları tarafından kıyıya itilir.

Derinlik arttıkça kum yerini çakıla ve kayalara bırakır. Açık havada kumsal toprağın üst taraflarına yayılır. Deniz kıyılarındaki kum tepecikleri de rüzgarın etkisiyle biriken kumlardan oluşurlar.

Dünya üzerindeki en şiddetli yapay ses hangisidir?

En şiddetli yapay ses yerden fırlatılan füzeninkidir (patlayıcı maddenin miktarına ve türüne göre değişen patlamaların sesi hariç). Örneğin, Ariane V füzesinin fırlatılması sırasında gürültünün şiddeti yedek motorlar ve ana motor Vulcain devreye girdiği sırada 192 desibele ulaşmıştı.

Bu oran da yalnızca 140 desibel (!) kadar ses çıkaran tepkili uçak motorunkinin 100 bin katıdır. Bu derece şiddetli bir gürültü de füzenin hassas ekipmanlarına zarar verme riskini beraberinde getirir. Bunu önlemek amacıyla füze fırlatılırken reaktörlerin altına yüzlerce metreküp su püskürtülür. Bu bulut, damlacıklar arasında sayısız yansımalara yol açarak ses dalgasını parçalar ve böylece gürültüyü kısmen emer.

Niçin tereyağının rengi mevsime göre değişir?

Tereyağının rengi süte yani ineklerin beslenme şekline göre değişir. İnekler ilkbaharda karoten bakımından zengin taze otla beslenirler. Turuncumsu sarı bir pigment olan karoten sütte bulunur ve yağa daha sarı bir renk verir. Kışın ise inekler, kurudukları için pigmentlerinin büyük bir bölümünü yitiren samanla yetinmek zorundadırlar. Bu nedenle, kışın tereyağı daha soluk renklidir. Genellikle tereyağı markaları arasındaki renk farkı sürülerin yiyeceklerine göre değişen karoten miktarına bağlıdır.

Evlilikte takılan alyansın kaynağı nedir?

M.Ö. 3.yüzyılda Yunanlı doktorlar "aşk" adlı damarın yüzük parmağını kalbe bağladığına inanırlardı. Bu nedenle, evlenirken alyans bu parmağa takılırdı. Romalılar Yunanlıların anatomik gerekçelerinden bağımsız olarak bu geleneği benimsediler. Hıristiyanlar da daha sonra bunu devam ettirdilerse de (17. yüzyıldan itibaren) farklı bir anlam verdiler: Tören sırasında damat "Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adına. Amin." diyerek yüzüğü gelinin yüzük parmağına takar.

Bunları da Beğenebilirsiniz