Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dr. Yanıt

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kitaplar dijital ortama nasıl taşınıyor?

Soru: Herhalde kitapların dijitalleştirilmesinde kolay bir yöntem izleniyordur. Bu nasıl oluyor?

a) Kitap kameranın önünde açılıyor

Delikli tepsiler boyunca oluşan emici hava akımı sayesinde kitap masada tutuluyor. İki spotla homojen bir biçimde aydınlanıyor. Görüntüler bilgisayara bağlı yüksek çözünürlüklü kamerayla alınıyor. Kitabın sırtı iki hareketli masayı ayıran ve yüksekliği de sayfaların kalınlığına göre ayarlanan Ğ bir yanda yükselen diğer yanda alçalan Ğ boşluğa yerleştiriliyor.

b) Sayfalar çevriliyor

1. B kolu kitabın üzerinden geçip sağa yerleşiyor. C kolu çevrilecek sayfanın üzerine yerleştiriliyor, iniyor ve sayfayı kaldırmak için hafif bir rüzgar oluşturuyor. Tek bir defada bir sayfa alacak şekilde bir kontrol sistemi oluşturuluyor. 2. A ve B kolları sıkışıp sayfayı sandviç şeklinde kavrıyorlar. Böylece sayfayı, kıskaçlar düzeyinde sürekli hava akımı sağlayarak hiç temas olmadan tutabiliyorlar. C kolu ise yerine dönüyor. A ve B sola dönüp sayfayı çeviriyorlar. 3. Böylece iki taraflı açık sayfanın fotoğrafı çekiliyor. Daha sonra bu işlem tekrarlanıyor.

Alevlerdeki renk nüanslarının kaynağı nedir?

Her tür ısınan cisim, şiddetinin sıcaklığa bağlı olduğu bir ışık yayar. Karbon bazlı Ğ odun, plastik Ğ malzemelerin ateşi söz konusu olduğunda, akkor halindeki gazların (alev) rengi oksijen miktarına bağlıdır. Eğer bu miktar fazlaysa alevlerin rengi soluk mavidir. Oksijen yoksa yanma daha az etkilidir: Alevler sararır sonra turuncu ve daha sonra da koyu kırmızı olur. Havai fişeklerde olduğu gibi çok canlı renkler alevin ısısı sonucu mineral tuzların ayrışmasından kaynaklanırlar. Böylece bakır var olduğunda yeşil, sodyumun varlığında ise turuncu rengine v.s. tanık olunacaktır.

Ekmek niçin naylon bir poşete konulduğunda yumuşar?

Bunun sorumlusu ekmekteki bir tür protein olan glutendir. Gluten hamur yoğrulurken suyu depolar. Pişirdikten sonra da bırakır. Ekmek hava geçirmeyen bir poşete sarıldığında glutenin bıraktığı su iç tarafta damlacıklar oluşturur. Sonuçta da, ekmek kabuğu bu suyu emer ve yumuşar. Çok sıcak fırında da pişirmenin avantajı şudur: Daha kalın olan ekmek kabuğu suyun nemini daha uzun süre tutar.

Niçin bazı kokular güzel bazıları da kötüdür?

Aslında kötü ya da güzel koku yoktur. Bu tür algılamalar tamamen kültürle bağlantılıdır. Bebek her tür negatif ya da pozitif koku kavramından bihaberdir. Kendisi ancak eğitimle yemek, çiçek v.s. kokularını ayırt etmeyi öğrenir; çiçeğin güzel, kokmuş etin ise kötü koktuğunun bilincine varır ve daha sonra kokularla ilgili yargılarını ülkelere ve yemek geleneklerine göre değişen birkaç referans kokuyla karşılaştırır.

Nitekim bir Taylandlı peynir kokusundan nefret ederken, kendisi açısından mis gibi kokan fermante balık da Batılılar için korkunç bir koku kaynağıdır.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler