« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dr. Yanıt

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Berelenmelerde çürüyen bölge iyileşme sürecinde niçin sürekli renk değiştirir?

Yanıt:
Morarma, derinin altındaki küçük kılcal kan damarlarının yırtılması sonucu ortaya çıkar. Sızan kandaki hemoglobin, çürümenin kendine özgü klasik kırmızı-morumsu tonunu oluşturur. Vücut daha sonra akyuvarları, yaralanma bölgesindeki hasarı gidermeleri için kandırarak işe koşar. Bunlar da kırmızı hücrelerin parçalanmasına yol açar. Bütün bunların sonunda renk değişimini yaratan maddeler üretilir.

Hemoglobinin parçalanan ürünleri yeşil renkli biliverdin ve sarı renkli bilirubindir. Bu ürün normal olarak safranın bir bileşimi olarak vücut tarafından salgılanır. Safra, kendi başına yağın sindirimine yardım eder. Bu çok faydalı ve başarılı bir geri çevrimdir.

Vücutta fazla miktarda bilirubin birikimi, sarılık gibi hastalıklarda ortaya çıkar. Bu hastalıkta bilirubin cildin rengini sarıya dönüştürür. Bu birikim bazen yeni doğan bebeklerde de görülür.

Sarılıkta sararan cilt kaşınır, çünkü bilirubin tahriş edici bir maddedir. Çürümüş bölgeye dokunduğunuz zaman acı verir. Morötesi ışık bilirubinin parçalanmasına yardım ettiği için sarılık geçiren bebekler bu şekilde tedavi edilir.

Çürümelerin ortaya çıkması genellikle uzun zaman alır, çünkü hasar vücut dokularının derinliklerinde oluşmuştur. Derinin altındaki vücut da doğal olarak şekilsiz bir kütle değildir. Derinin altında kaslar ve organlar yer alır. Bunları birbirinden lifli doku düzlemleri ayırır.Hasarlı damardan sızan kanın derinin yüzeyine ulaşması bu doku düzlemleri tarafından engellenir.

Lifli doku kılıfları, morarmanın niçin orijinal darbenin olduğu yerin uzağında olduğunu açıklayabilir. Sızan kan bu kılıfın altından ilerleyerek, lifli dokunun sona erdiği noktadan yüzeye çıkar.

Bu süreçlerin sonunda berelenme bölgesindeki artıklar temizlenir ve renkler tümüyle kaybolarak deri orijinal rengine geri döner.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler