« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dr. Yanıt

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Niçin böğrümüze birden bıçak gibi ağrı saplanır?

Genellikle bu tür ağrılar belli bir fiziksel efor sırasında ortaya çıksa da fizyolojik nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Spor doktorlarına göre bu ağrı, efor sırasında daha fazla kana ihtiyaç duyan diyaframa yeteri miktarda kanın Ğdolayısıyla oksijeninĞ ulaşmaması sonucu böğür kasları arasında ortaya çıkan bir tür kramptır.

Avustralya’da Avondale fiziksel egzersizler araştırma merkezinin direktörü Darren Morton ise bir başka açıklama getiriyor: Morton’a göre böğüre bıçak gibi saplanan ağrı karın zarının çeperinden kaynaklanıyor. Karın zarı iki yapraktan oluşur: Mide kaslarına yakın çeper yaprağı ve karın organlarını örten yaprak.

Bu ikisi arasındaki sıvı da iki yüzeyin birbirine değmeden serbestçe hareket etmesini sağlıyor. Nitekim bu iki zar arasındaki sürtünme ağrıya neden olabilir. Yemekten sonra şişen mide iki katmana yaklaştığından sürtünme frekansı artar.

Bunun için egzersiz yapmadan önce en az üç saat yemek yememiş olmak gerekiyor. Bu tür ağrılardan kaçınmak için efor sırasında soluk alıp vermeyi iyi ayarlamak gerekiyor. Eğer böğrünüze ağrı saplandıysa en iyisi ritmi yavaşlatmak ve yavaş yavaş solumak özellikle de derin derin soluk vermek.

Bu tür ağrılar dinlenme sırasında ya da birkaç basamak merdiven çıkmak gibi hafif hareketler sonucu oluşuyorsa dikkatli olmalısınız. Aynı şekilde ağrıyla beraber mide bulantısı, baş dönmesi, aşırı sararma ya da ateş söz konusuysa derin nefes alın, buna rağmen kriz şiddetleniyorsa doktora görünün. Bu belki fazla ciddi olmayan bir sinir ağrısıdır ama yine de doktora danışmakta fayda olabilir.

Kediler kedinanesi bitkisini niçin sever?

Yanıt: Kediotu veya kedinanesi denen nepeta cataria’nın aktif içeriği nepetalakton’dur. Kediler bu bitkiyi çok severler, çünkü bitki kedinin kokuyla ilgili aşk reseptörlerini uyarırlar.

Nane familyasından gelen bitki, ezildiği zaman nepetalakton salgılar. Nepetalakton dişi kedinin idrarındaki kimyasal maddelere benzer. Bu madde, kedinin cinsel uyarıyla ilgili koku reseptörlerine bağlanır. İnsanlar söz konusu olduğunda bitki uzmanları bu bitkiden yatıştırıcı olarak yararlanır.

Kedinin bitkiyle olan ilişkisi rastlantısaldır. Fakat bitki bu ilişkiden çok büyük yarar sağlar. Orijinal olarak Akdeniz bölgesinde yetişen kediotu, kedi severler tarafından dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Şimdi Kuzey Amerika’nın pek çok bölgesinde yaygın bir şekilde kediotu bulunuyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz