OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Dr. Öznavruz: Türkiye'de her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası

DHA
08.03.2018 - 13:13Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Türkiye'de her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğun söyledi.
Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkede salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu odluğunu vurgulayan Dr. Öznavruz, bu hastalığın erken saptanması durumunda sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesinin geciktirilebilir olduğunu ifade etti. Hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemekte olduğunu kaydeden Öznavruz, "Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Kronik Böbrek Hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir" dedi.
Bazı böbrek hastalıklarının genellikle kadınları etkilediğine dikkat çeken Özmavruz şöyle dedi: "Böbrek enfeksiyonları kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir. Gebelikte karşılaşılan sorunlar böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Genç kadınlarda  preeklampsi gebelik zehirlenmesi, septik düşük plesantanın enfeksiyonu ve doğum sonu kanama doğumdan sonra major kanamalar akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir. Bakanlığımız, böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Sonuç olarak, kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin ve her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün. "


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dr. Öznavruz: Türkiye'de her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı