İZMİR HABERLERİ

DR. Nejat Eczacıbaşı Tıp Ödülleri verildi

DHA
13.10.2017 - 18:54Son Güncelleme :
DHA

ECZACIBAŞI Topluluğu tarafından verilen Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı Tıp Ödülleri, sahiplerini buldu.

Eczacıbaşı Topluluğu tarafından bilimsel araştırmaları teşvik etmek amacıyla 1959 yılında başlatılan ve 2013 yılından bu yana ise topluluğun kurucusu Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı adıyla verilen Tıp Ödülleri, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen bir törende sahiplerini buldu. Toplam altı kategoride ödüllerin verildiği programa Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, holdingin CEO’su Atalay Gümrah, Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

Törende konuşan Müsteşar Gümüş, Türkiye’de yerli ilaç sanayisine dikkat çekerek, "Değer bazında baktığımızda sürekli değer kaybeden ürünlerin geldiğini görüyoruz. Artık bu alanda yeni ürünlerin, biyoteknolojik ürünlerin gelmesi yerli ilaç sanayisinin gelişmesi gerekiyor. Tehlikeli hastalıkları önleme konusunda çalışmalar yapan ülkeler gelecekte kazançlı çıkacaklar. Yerli ilacın desteklenmesi ve teşvik edilmesi bu açıdan çok önemli" dedi.

AR-GE YATIRIMLARI ARTMALI

Günümüzde insan ömrünü uzatmak için yeni yollar arandığını; nano ve bioteknoloji ile hastalıklarla mücadele çalışmalarının yapıldığını belirten DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ise bu noktada Ar-Ge yatırımlarının artması gerektiğini söyledi. Çelik, "Özellikle yerli ilaç sanayisinde Ar-Ge faaliyetleri artmalı, yerli üretim güçlendirilmeli, sektör stratejik yatırım teşvik uygulamalarından daha fazla yararlanmalı. Gelecek vizyonunu ‘Güçlü ve Bağımsız Türkiye’ olarak ortaya koyan ülkemizin iktisadi hayatının zenginleşmesinde, bilimin teşvik edilmesi ve özel sektöre yönelik destek mekanizmalarının geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Bunun nedeni; Ar-Ge’ye dayalı inovatif yaklaşımlarla katma değeri yüksek olan sektörlerin, ekonomiye ve toplumsal refaha yaptığı pozitif katkı. İkinci nokta ise bilimsel bakış açısının bireysel algıyı güçlendirerek, hayata dair değerleri zenginleştirmesi. Kısaca; bilimle ilgili süreçleri tasarlamak, ortaya koymak ve değer üretmek bu işin bir yanını oluşturuyor. Esas mesele ise bilime ve bilim insanına sahip çıkmak. Türkiye’nin saygın markalarından biri olmayı başaran Eczacıbaşı Topluluğu ise kurulduğu günden bu yana, yerli ilaç sanayinin gelişmesine katkı sağlarken; sağlık alanında özgün yatırımlarıyla sektöre örnek olmayı sürdürüyorö diye konuştu.

BİLİM İNSANLARI VE GENÇLERİ KUTLADI

Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkiye'nin kültür, sanat, spor, bilim ve eğitimini geliştirmeye katkıda bulunduklarını kaydedip, "Bu durum sosyal sorumluluk anlayışımızın üç çeyrek asırdır değişmez ilkesi oldu. Ödüle değer bulunan bilim insanlarımızı ve genç öğrencilerimizi yürekten kutluyorum" dedi.

TOPLAM 6 KATEGORİDE ÖDÜL

Bu yılki törende Tıp Bilim Ödülü'nü Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü'nden Prof. Dr. Şermin Genç, Tıp Teşvik Ödülü'nü Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nden Doç. Dr. Özgür Şahin, Bilimsel Araştırma Destek Ödülü'nü de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Süha Yalçın aldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Barış Boyraz ile Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Halil Gürçınar, Tıp Öğrencileri Proje Ödülü'nü alırken; çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında yaptığı çalışmalardan ötürü ise Prof. Dr. Olcay Neyzi Tıp Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DR. Nejat Eczacıbaşı Tıp Ödülleri verildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:11
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:45
  • Yatsı
   20:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı