KIRKLARELİ HABERLERİ

LÜLEBURGAZ HABERLERİ

Dr. Demirkol: Bisiklet kullanımı sporun bir parçasıdır

DHA
26.07.2017 - 11:23Son Güncelleme :

YEREL HABERLER KIRKLARELİ

DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli,(DHA)-KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz İlçesi'ndeki özel bir hastanenin Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ender Demirkol, “Sağlık için spor şarttır. Bisiklet kullanımı bu anlamda sporun  bir parçasıdır. Ama bunu unutmamalıyız ki bunu da ancak sağlıklı bir kalple gerçekleştirebiliriz” dedi. 

Kalp ve damar hastalıklarının, gelişmiş ülkelerde en önemli ölüm nedeni olarak ilk sırada yer aldığını belirten Dr. Demirkol,ülkemizde de bu durumun batılı ülkelerden farklı olmadığını belirterek, “Kalp ve damar hastalıklarında ölüm ilk sıradaki yerini korumaktadır. Ortalama yaşam süresinin uzaması ve gelişen tedavi olanakları nedeniyle daha yaşlı ve tekrarlayan kardiyovasküler olaylara açık hasta sayısı da artmaktadır.Kalp ve damar hastalıkları çok yavaş ve sinsi ilerlediğinden bu hastalıkları önlemede en önemli yöntem risk faktörlerinin kontrolüdür. Genellikle 35 yaş üzerindeki bireylerin spor yapmaya başlamadan önce kalp ve damar hastalıkları açısından araştırılmaları gerekir. Kalp ve damar hastalıklarının en az % 80 oranında sigara, hipertansiyon, yüksek kan yağları, ailede kalp hastalığına yatkınlık, şişmanlık, hareketsiz yaşantı ve şeker hastalığı gibi klasik risk faktörlerine bağlı olarak geliştiği bilinmektedir. Bu nedenledir ki, fiziksel hareketsizliğin düzenli egzersizle giderilmesi (bisiklet binme, yürüyüş, yüzme, tenis vb.) diğer risk faktörlerinde düzelme sağladığı gibi (HDL Kolesterol ''iyi kolesterol'' değerinde yükselme, insülin direncinin azalması, kan basıncında düşme ve vücut ağırlığında azalma), bağımsız olarak ta koroner arter hastalığı gelişimini azaltır" dedi.

Bu fiziksel aktiviteler arasında özellikle bisiklet kullanımı sportif yaşamın tercih edilen bir şekli olduğunu ifade eden Ender Demirkol, “Bisiklet kullanımı sayesinde en önemli kalp işlevleri (nabız ve kan atım hacmi) olumlu etkilenir, dakikadaki kalp atış sayısını düşürerek kalbin daha az yorulması sağlanmış ve kalp krizi riski azaltılmış olur. Ayrıca bu fiziksel aktivite beyinden salgılanan mutluluk verici hormonlar aracılığıyla kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu ve bir yaşam tarzı haline geldiği İsveç, Hollanda ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde daha az kalp ve damar hastalıkları görülmektedir. Haftada 4-5 kez 20-30 dakika süren bisiklet kullanımı önerilen fiziksel aktivitelerden biridir.Sonuç olarak sağlık için spor şarttır. Bisiklet kullanımı bu anlamda sporun bir parçasıdır. Ama unutmamalıyız ki bunu da ancak sağlıklı bir kalple gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Lüleburgaz haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Lüleburgaz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dr. Demirkol: Bisiklet kullanımı sporun bir parçasıdır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:11
  • Guneş
   07:58
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:39
  • Akşam
   17:56
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  KIRKLARELİ NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Yaşar Eczanesi

   Lüleburgaz
  • Pişkin Eczanesi

   Lüleburgaz
  Sayfa Başı