KIRKLARELİ HABERLERİ

Dr. Cerit: Kalp ve damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni

DHA
30.09.2017 - 12:57Son Güncelleme :
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, "Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir" dedi.

Dünya Kalp Günü nedeniyle açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi. Cerit, "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2'si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir" dedi.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görüldüğünü belirten Dr. Cerit, "Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir" dedi.

Cerit, sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için önerilerde bulunarak, "Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın. Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın. Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin. Kan basıncınızı ve k an şekerinizi öğrenenin. Kan lipitlerinizi öğrenenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun" dedi.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dr. Cerit: Kalp ve damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:17
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı