KIRKLARELİ HABERLERİ

Dr. Cerit: Çocuklarımızı bağımlılık yapıcı maddelerden korumalıyız

DHA
28.06.2017 - 13:40Son Güncelleme :
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, “Toplumu, özellikle gençlerimizi, çocuklarımızı her türlü bağımlılık yapıcı madde ve nesnelerden korumak, kollamak hepimizin en başta gelen görevi olmalı ve toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket etmeliyiz” dedi.

“Madde bağımlılığı tüm dünya genelindeki toplumların temel sağlık sorunlarından biridir diyen Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, "Madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıklar çok çeşitlidir. Uçucu madde bağımlılığı, direk beyine etki etmesi sebebiyle, sinir hücrelerinde doğrudan harabiyete neden olarak geri dönüşü imkânsız beyin hastalıklarına yol açabilir. Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullananlar ise aynı zamanda AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açıktırlar. Madde kullanımının neden olduğu, fiziksel hastalıklar bunlarla sınırlı kalmamakta, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara yol açmaktadır. Sadece kullanılan maddenin ortaya çıkardığı yan etkiler değil, yol açtığı sosyal sorunlar ve fiziksel hastalıklar ele alındığında, bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek hastalıklar arasında yer almaktadır. Madde bağımlılığı bireye, aileye ve yakın sosyal çevreye çok ciddi olumsuzluklar yaşatmakta, bireyin toplumdan kopmasına ve soyutlanmasına neden olarak sosyal bir izolasyon meydana getirebilmektedir" dedi.

Cerit, özellikle gençleri ve ç ocukları her türlü bağımlılık yapıcı maddelerden korunması gerektiğini belirterek, "Madde bağımlılığı ile mücadelede en önemli faktör ve korunma yolu, madde bağımlılığının yol açtığı fiziksel, ruhsal, toplumsal sorunlar hakkında bilgili olmak, duyarlı davranmaktır.Uyuşturucu ile mücadele hepimizin ortak görevidir" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dr. Cerit: Çocuklarımızı bağımlılık yapıcı maddelerden korumalıyız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:25
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:27
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı