BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Dr. Baysal: Sigara sadece yasalar ile bıraktırılmaz

DHA
02.03.2018 - 11:14Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)-Sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelerin çok tehlikeli olduğunu söyleyen Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, sadece sigara bırakma poliklinikleriyle ya da çıkarılacak yasalarla sigarayı bırakmanın mümkün olmadığını kaydetti

Yeşilay Haftası dolayısıyla sigara ve alkolün zararları konusunda uyarılarda bulunan Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelerin çok tehlikeli olduğunu söyledi. Özellikle gençler üzerinde son yıllarda bu maddelerin kullanımının yaygınlaştığına dikkat çeken Baysal, "Alkol ve sigara genç nüfusu hedef alan bir şey olduğu için halk sağlığı sorunu haline gelmiş. Alkolde sadece kullanan kişiler zarar görürken, sigarada kullanmayan kişiler de zarar görüyor. Sigara içmeyen kişilerde sigaralı ortamlarda ya da sigara içen biri yanına geldiğinde ondan bir şekilde pasif de olsa bir etkileşim oluyor. Sigara birçok tehlikeli hastalık dediğimiz hastalıklarda en önemli sebeplerden birisidir. Dünyada ve ülkemizde en çok ölümcül olan hastalık diyebileceğimiz kalp damar hastalıkları, inmeler, felçler, akciğer hastalıkları ve diğer kanserlerin bilinen en önemli sebeplerinin başında sigara geliyor. O yüzden sigaradan mutlaka kurtulmalıyız. Bununla ilgili ciddi politikalar ve eğitim çalışmaları yapmak gerekiyor. Yoksa sadece sigara bırakma poliklinikleriyle ya da çıkarılacak yasalarla bunu önlemek mümkün olmuyor. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Sigara bırakma reklamları poliklinik hizmetleri sigara bırakmada mutlaka etkilidir olması gerekiyor ama daha farklı şeyler yapmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Gençlerin birbiriyle etkileşim halinde olduğu için bir deneme ile bu devamını getirdiklerini belirten Baysal, "İşte burada ailelere ve okuldaki öğretmenlere iş düşüyor. Çocukta bir anormal davranış farklılıklar görülüyorsa yakın bir ilişki içine girilmesi gerekiyor. Çünkü çocuklar bu tür maddelere alıştıkları zaman mutlaka bir ipucu veriyorlar. Okula gitmesinde aksama, ders başarısı düşebiliyor. Arkadaş ilişkiler değişmeler olabiliyor. Gençlerin yapması gereken ben alkol bağımlısı sigara bağımlısı olmam dememeleri gerekiyor" diye konuştu.

 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dr. Baysal: Sigara sadece yasalar ile bıraktırılmaz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı