DPT: Hava döndü, ekonomi iyiye gidiyor

Hürriyet Haber
26.12.2001 - 02:02 | Son Güncelleme:

DPT tarafından yapılan son aylık değerlendirmede, Şubat krizinin ardından artan belirsizlik ortamı ve işsizlik ile düşen reel ücretlere bağlı olarak, özel tüketimin üçüncü üç aylık dönemde yüzde 9.4 oranında azaldığı vurgulandı. Değerlendirmeye göre, 2001 yılı özel tüketimindeki azalış, ikinci üç ayda dip noktasını gördükten sonra üçüncü üç aylık dönemde göreli bir iyileşme gösterdi.

Ekonomik krizler nedeniyle oluşan belirsizlik ortamı ve güçlükler özel kesim sabit sermaye yatırım harcamalarını, özel kesim tüketim harcamalarından daha derin biçimde etkiledi.

Ekim ayında dayanıklı tüketim malları üretim ve satışlarındaki azalmaların, bir önceki yılın aynı ayına göre daha düşük oranlarda gerçekleşmesi, ekonominin son üç aylık döneminde iyileşme olacağı beklentilerini artırıyor. İhracatçı Birliklerinin kayıtlarına göre, ihracatın Ekim ve Kasım aylarında sırasıyla yüzde 20.2 ve yüzde 17.6 oranında arttığı vurgulanan değerlendirmede, böylece Ocak-Kasım döneminde ihracatın 28.6 milyar dolar seviyesine çıkarak yüzde 15 oranında arttığı kaydedildi.

Değerlendirmeye göre, 2000 yılının Ocak-Eylül döneminde rezerv hariç sermaye hareketlerinde net 10.9 milyar dolarlık giriş gerçekleşirken, bu yılın aynı döneminde 10.6 milyar dolarlık net çıkış oldu.

2000 yılının ilk 9 ayında 6 milyar dolar net giriş gerçekleşen portföy yatırımlarında bu yılın aynı döneminde 4 milyar dolarlık net çıkış gerçekleşti. Aynı dönemlerde uzun vadeli sermaye hareketleri de geçen yıl 2.9 milyar dolar giriş şeklinde iken, bu yıl 885 milyon dolar net çıkışa döndü. Şubat ayından bu yana ilk kez Eylül ayında kısa vadeli sermaye hareketleri ve portföy yatırımlarında yaşanan girişler neticesinde, rezerv hariç sermaye hareketlerinde 381 milyon dolarlık net giriş yaşandı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı