Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DP: Irak ile ilişkiler ulusal çıkarlara ters düşüyor

  ANKA
  04 Temmuz 2007 - 16:23Son Güncelleme : 04 Temmuz 2007 - 16:23

  Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Çağrı Erhan, Irak’la kurulan ilişkilerin Türkiye’nin ulusal çıkarlarına ve güvenliğine tamamen ters düşen, dengesiz bir yapıya kavuşturulduğunu savundu. Erhan, bunun “her türlü bilgi ve deneyimden uzak danışmanlar aracılığıyla yürütülen bilinçsiz ve teslimiyetçi yaklaşımlardan” kaynaklandığını ifade etti.

  DP Genel Başkan Yardımcısı Erhan, yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının Irak konusunda “bilinçsiz ve teslimiyetçi” yaklaşımlar sergilediğini savunan Erhan, “Türkiye dört buçuk yıllık AKP iktidarıyla bölgesinde gittikçe pasifleşen, başkalarının senaryolarında kendisine verilen küçük rolleri oynayan bir ülke durumuna getirilmiştir” dedi.

  Erhan, Irak’la kurulan ilişkilerin Türkiye’nin ulusal çıkarlarına ve güvenliğine ters düştüğünü ifade ederek, isim vermeden Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin sınır ötesi operasyonla ilgili sözlerine gönderme yaptı. Erhan şöyle dedi:

  “İşte bu çarpık yapı, kendini bilmez sözde liderlerin herhangi bir çekince duymadan mesnetsiz ve kendini aşan açıklamalarda bulunmalarına fırsat vermiştir. Irak’ın Kuzeyindeki bir takım kendini bilmezlerin Türkiye’ye yönelik bu tutum ve söylemleri asla kabul edilemez.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı