Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Down sendromlu öğrenciler iş hayatına hazırlanıyor

  Serda ÖZÇELİK
  29.05.2017 - 17:38 | Son Güncelleme:

  Down Sendromu Derneği’nin ‘Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum’ projesi 16’ncı Altın Pusula Ödülleri ‘Sivil Toplum Kuruluşları Farkındalığı’ kategorisinde Altın Pusula ödülüne layık görüldü.

  Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 16’ncısı düzenlenen Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri töreni 25 Mayıs Perşembe akşamı Grand Pera - Emek Sahnesi’nde düzenlendi. ‘Sivil Toplum Kuruluşları Farkındalığı’ kategorisinde Down Sendromu Derneği ‘Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum’ projesi ile Altın Pusula ödülünü kazandı. Down Sendromu Derneği adına derneğin yönetim kurulu başkan yardımcısı Fulya Ekmen ile projenin stratejik iletişim çalışmalarını yürüten Doret iletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Doret Habib, ödülü Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Şule Kut’un elinden aldı

  ÖNYARGIYI YIKTIK

  Türkiye’de ilk kez yapılan projenin Down Sendromlu gençlerin iş hayatına katılımlarının sağlanması bakımından önem taşıdığına dikkat çeken Doret iletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Doret Habib, “Toplumda ve işverenler arasında Down sendromlu kişilerin çocuk kaldığı yönünde bir önyargı var. İşverenler toplumda iyi örnekler görmediği için bu gençleri işe almak istemiyorlardı. Bu gençler çalışma imkanı bulamayıp eve kapanıyorlardı. Hem gençler hem de aileler sorun yaşıyordu. Toplumsal farkındalık yaratıp önyargıyı yıkıp algıyı değiştirdik. 2012 yılından beri bu iş koçu destekli istihdam programına destek veriyoruz. 13 ilde 11 firmada 46 gencimiz istihdam edildi. İlk kez istihdam alanında böyle uzun soluklu bir iş yapıldı” dedi.

  İŞ KOÇLARI YETİŞTİRMEYİ ÖNEMSİYORUZ

  Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen projede Down sendromlu gençlerin istihdamı konusunda farkındalık yaratılması ve istihdamın sürdürülebilirliği bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı. “Daha fazla Down sendromlu gencin istihdam edilmesini hedefliyoruz” diyen Ekmen “Biz Down sendromlu gençlerin ve ileride tüm zihinsel engelli gençlerin iş koçlarının desteğiyle aktif bir çalışma hayatı sürdürebileceğine inanıyoruz. Bu yüzden de iş koçları yetiştirmeyi ve bunun ülke genelinde yaygınlaşmasını çok önemsiyoruz. İş Koçu Destekli İstihdam Programının Türkiye’de zihinsel engelli bireyler için istihdam politikası olarak uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

  16’ncı Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri Seçici Kurulu’nda iş dünyasından üst düzey yöneticiler, akademisyenler, STK temsilcileri, medya, iletişim, kamu ve dijital iletişim dünyasından uzmanlar yer aldı. 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı